Kadın gazetecilere en çok ihlal Türkiye’de


Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) tarafından hazırlanan kadın gazetecilere yönelik hak ihlallerinin, kadın gazetecilerin maruz bırakıldıkları tehdit, saldırı ve tacizlerin sıralandığı ağustos ayı raporuna göre, “En çok ihlal kaydedilen üç ülke Türkiye, Afganistan ve Azerbaycan.”

27 TACİZ, ŞİDDET, TEHDİT VE HAK İHLALİ VAKASI

Raporda dünya genelinde 27 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz bırakıldı.
Dünya genelinde kadın gazetecilerin maruz bırakıldığı vakaların büyük kısmı da Türkiye’dekiler oluşturdu.

Raporda, Türkiye’deki hak ihlallerine yönelik şu örnekler verildi:

•Türkiye’de toplam sekiz kadın gazeteci mesleki faaliyetlerine yönelik şiddet ve tacize maruz bırakıldı.
•Jinnews muhabiri Beritan Canözer, evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı. Gazeteci beş günlük gözaltı süresinin ardından serbest bırakıldı. Canözer yıl içerisinde iki kez gözaltına alındı.
•28 Temmuz itibarıyla ülkeyi etkisi altına alan yangınlarda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Euronews muhabiri Dilek Gül ve Fox Haber muhabiri Gülşah İnce’nin yangın bölgelerine geçişlerinde akreditasyon uyguladı. Gazetecilerin afet bölgesinde haber yapması engellendi.
•Altı yaşındaki çocuğunu istismar eden Refik Y. yaptığı haberle istismarı ortaya çıkaran Bianet editörü Evrim Kepenek hakkında şikâyetçi oldu.
•Jinnews muhabiri Hikmet Tunç ise Muradiye Belediyesi’ne atanan kayyım Harun Yücel’e hakaret ettiği iddiasıyla hakkında açılan dava sonucu sekiz ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.
•12 Ağustos günü Ankara’nın Altındağ ilçesinde birçok sığınmacı ve Suriyeli göçmenlerin yaşadığı Önder Mahallesi’nde çıkan kavga sonucu bir kişinin hayatının kaybetmesinin ardından meydana gelen ırkçı saldırıları takip eden gazeteciler Büşra Taşkıran ve Seda Taşkın, polisler tarafından alandan bir araçla uzaklaştırıldı, haber yapmaları engellendi.