İzmir’de 941 öğretmen istekleri dışında başka okullara gönderildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 5 Aralık tarihinde il genelinde 941 öğretmeni istekleri dışında resen bulundukları okullardan başka okullara atadı. Bu atamaların 102’si Buca ilçesinde yapıldı.

İzmir’de 30 Ekim 2021’de yaşanan depremde yıkılan veya boşaltılan 12 okuldaki öğretmenler, deprem sonrası ilçenin farklı okullarına yönlendirilmişti. Bu öğretmenler, yeni okullarında görev yapmaya başladıktan sonra şimdi ise norm fazlası olduğu gerekçesiyle istekleri dışında başka okullara gönderildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, öğrencilerin ve öğretmenlerin ilçenin dört bir yanına dağıtıldığını, okulların üçe dörde bölündüğünü ve başka okulların binalarında derslere devam edildiğini söyledi.

Candemir, “Öğrenciler mağdur, veliler mağdur, öğretmenler mağdur durumdadır. Bu mağduriyetler zaten çalışma hayatını zorlaştırırken, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenleri bir kez daha mağdur etmiştir. Yıkılan okul binaları ilçe milli eğitimin planları doğrultusunda 1 yıl içinde bitirileceği belirtildiği halde, bu okulların öğretmenleri norm fazlası durumuna düşürülüp, resen atamaları yapılmıştır.” dedi.

1 yıl içinde çoğu tekrar kendi binalarına dönecek olan bu okulların, tekrar öğretmen ihtiyaçları oluşacağını belirten Candemir, şunları söyledi:

“Ama bina yıkılırken okulun öğretmeni olan onlarca öğretmen, yeni bina yapıldığında okulun öğretmeni olamayacaklar. Yeni binalarına dönen okullarda oluşacak öğretmen ihtiyacı nedeniyle (bir yıl önce norm fazlası gösterilip resen başka okullara gönderilen öğretmenlerin yerine) yeni öğretmenler atanacaktır.

Yıkılan okullarda görev yapan öğretmenlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Okulları yıkılıp yeniden yapılacak olan okul öğretmenlerinin norm fazlası gösterilmesine son verilmelidir. Başta bu okul öğretmenleri olmak üzere 102’si Buca’da İzmir’de 941 resen atama kararının gözden geçirilmesini ve geri alınmasını talep ediyoruz.”