İşgale Dayalı Savaş, İnsanlık Suçudur!

Rusyanın Ukraynayı işgali ile başlayan savaş, savaş sevicileri ve silah üreticisi ülkeler tarafından körüklenmektedir. Kendi ülkelerini bu savaşın dışında tutarak, bu iki ülke üzerinde modern silahlarını denemeye çalışmaktadırlar. Bir tarafta Rus lideri Putin, diğer tarafta ABD lideri Biden ve onun peşine takılan Avrupalı liderler, bu savaşın devamını ve uzamasını istemektedirler. Bir savaş örgütü olan NATO ve üyesi ülkeler savaş çığırtkanlığı yaparken, diğer tarafta Putin ise bu çığırtkanların ekmeğine yağ sürmektedir. Arada iki ülkenin emekçileri ve halkları sefalete ve yokluğa itilirken, diğer yandan ağır can kayıplarına sahne olmaktadırlar.

İşgalin ilk günlerindeki belirsizlikten dolayı Zelenskiyi ülkeden çıkarmayı teklif edenler, ülkedeki iç dinamiklerin direnişini gördükten sonra ise, her tür yardımı ve modern, denenmemiş silahlarını Ukraynaya göndermeye başladılar. Ama iki devlette savaş kuralları dışına taşarak her tür saldırı silahını kullanarak, bunun üzerinde yalana dayalı  propagandasını yapmaya devam ediyorlar. Ruslar Çeçen güçlerini ve diğer bir çok grupları sahaya sürerken, Zelenski ise Neo-nazileri ve diğer ülkelerden gelen katil sürülerini sahaya sürmeye devam ediyor. Hatta asker kökenli mahkumlardan bile medet ummaktadır. Kısaca gerek Zelenski gerekse AB ve Abd liderleri Neo-nazi  ve faşist milislerden yararlanarak bu savaşı dahada vahşileştirmeye çalışmaktadırlar. Hata işi biraz daha ileriye taşıyıp, sanata ve edebiyata karşıda bir savaşa dönüştürdüler. İşte batının Demokrasisi bu demek oluyor. Kendilerine yarar sağlamaya herşeye düşmanca yaklaşabiliyorlar. Avrupalılar, Hitler faşizmin kıyımını ne çabuk unutmuşlar ki, Ukraynadaki neo-nazilere burada sahaya çıkma fırsatı vermeye çalışıyorlar. Bu savaş iki ülke halkları için yıkımdır. Bir insanlık suçudur. Bunu körükleyenler ve destekleyenlerde bu kirli savaşın ortaklarıdır. Bu toz duman içinde ise yağmacılar, hırsızlar ve soyguncular vurgunlarını vurma fırsatını bulmuş oluyorlar. Bu savaş en çokta yağmacıların işine yaramış görünüyor.

Şimdi ortalıkta fıyaka satan Zelenski, İsrail’in Filistin halkına saldırılarını masum gösterdiğini unutmuş ki, kendi ülkesinin üzerine atılan Rus füzeleri karşısında uluslararası desteği hemen istemektedir. İsrail’in saldırısı karşısında Filistin halkının acısını görmemezlikten gelirken, şimdi aynı acıyı, Nato adlı savaş örgütüne girme girişimleri üzerine oluşan anlaşmazlıklar sonucu Rus füzeleri karşısındaki çaresizliğini dünyaya göstererek, destek istemektedir. Bu konuyla ilgili açıklamalar basına aşağıdaki gibi yansımıştır. Bu konuda yoruma gerek yoktur:

Volodimir Zelenski, Filistinli grupların 12 Mayıs 2021’de İsrail’e yönelik füze saldırısına “İsrail’de gökyüzü füzelerle dolu. Bazı şehirler yanıyor… Kurbanlar, birçok yaralı ve birçok insan trajedisi var. Bütün bunlara yas ve keder olmadan bakmak mümkün değil. İnsanların canı için çatışmanın bir an önce durdurulması gerekiyor” diye yazdı.

Volodimir Zelenski’nin paylaşımını alıntılayan Hissam Ullah Baig adlı kullanıcı ise şu yanıtı verdi.

“Bir komedyen daima komedyendir. Bir gün Rus uçakları Kiev, Kharkiv ve Odessa’yı bombaladığında anlarsın.“

Hissam Ullah Baig adlı Twitter kullanıcısı geçen yılki mesajını alıntılayarak şunları yazdı:

“Geçen yıl İsrail ayrım gözetmeksizin Gazze’yi bombalarken, Başkan Zelenski savaş suçunu meşrulaştırıyordu. Bugün onun milleti, Gazzeli sivillerin her gün yaşadığı dehşetin aynısını yaşıyor. Ukrayna halkı için dua ediyorum” Yinede Filistinli Hissam Ukrayna halkı için dua etmiştir. Zelenskinin Irkçı ve ötekileştirici yaklaşımına rağmen, Hissam, İnsana İnsan gibi bakmıştır. Renk, ırk, cinsiyet ve inançlarına bakmaksızın, bombardıman altındaki Ukrayna halkına içi yanmıştır.

Yine Zelenskinin Neonazileri sahaya sürmesini kanıtlayan şey ise; halka silah dağıtırken, o sandıklarda bu faşist örgütün armaları çıkmıştır. Bu ise açıkça basına yansımıştır. Neo-nazi faşist örgütü Freikops, önceden zaten bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhansk eyaletlerine saldırılar düzenleyerek, o halkları katletmiş eli kanlı bir faşist çetedir.

“Silah sandıklarında Ukrayna halkına dağıtılan arma, paramiliter Neo Nazi Freikops armaları…”

Bu Neonazi faşist gruplar, Donetsk ve Luhansk’ta ırkçı saldırılarla kıyım yapıyorlardı. Ukrayna devleti bu faşistlerin saldırılarını önlemek için hiçbir şey yapmazken, tam tersine onlarla birlikte saldırılarını sürdürüyorlardı. Bilindiği gibi bu iki bölge Rus kökenlilerin ağırlıkta olması nedeniyle, bağımsızlık ilan etmişlerdi. İşte bundan dolayı buralarda sık sık çatışmalar yaşanıyordu. En çokta Azov Taburları olarak bilinen bu Neo-nazi faşit grubun saldırıları ve katliamları öne çıkıyordu. Özelliklede Yahudi kökenli Ukrayna vatandaşlarına karşı bir kıyımı da öncelikliyorlar. Ancak bu gerekçeler Rusyanın Ukraynaya bu operasyonu düzenlemesini haklı çıkaramaz. Ve Putin Ukrayna topraklarını işgal ederek bir savaş suçu işlemiştir. Bu savaşta en çokta Ukrayna halkı zarar görecektir. Zelenskinin batı yanlısı ve Nato savaş aygıtına katılma ısrarı, Putin ise bunu gerekçe göstererek saldırısını meşru kılmaya çalışmaktadır.

Fazla söze gerek yok. Zelenski de Putin gibi, liderlikleri döneminde dahada zenginleşmişlerdir. İkisininde iktidardaki ortakları ile bu savaşta bir kayıpları olmayacak. Hatta bundan daha fazla kazançlı çıkacaklardır. Daha fazla palazlanacaklardır. Ama iki ülkedeki halklar savaş kayıpları ve savaşın yarattığı yıkım ile kalacaklardır. Savaş kışkırtıcıları ise bu sürede daha çok silah satacaklardır. Yeni pazarlar bularak, daha fazla zenginliklerine zenginlik katacaklardır. Yağmacılar, hırsızlar ve mezar soyucu fırsatçılarda halkın varını yoğunu çalıp çırpacaktır. Bu yağma ve talana kimsenin dur demeyede niyeti yok gibidir. Olan yine Ukrayna halkına olacaktır. Yarattıkları değer ve birikimleri bu soyguncular tarafından yağmalanacaktır.