İklim Aktivisti Greta Thunberg, Londra’da yargılandığı davada beraat etti

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ve dört diğer iklim aktivisti, İngiltere’nin başkenti Londra’da görülen davada suçsuz bulundu.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Londra’da Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nde dört iklim aktivisti ile birlikte yargılandı. Bölge hakimi John Law, polisin eylemcileri dağılmaları ve yolu açmaları konusunda uyardığı sırada gözaltına almalarının yasalara aykırı olduğunu belirterek, eylemcilerin suç işlemediğine hükmetti.

Law, “Protesto baştan sona barışçıldı, medeniydi ve şiddet içermiyordu.” diyerek savcılığın sunduğu kanıtları yetersiz bulduğunu ifade etti. Hakim Law, önünde protesto yapılan oteldeki tanık ifadesi alınmamış olmasını şaşırtıcı buldu ve en önemli kanıtın, bir binadan iple sarkan protestocunun çektiği görüntüler olduğunu belirtti.

Kararın ardından mahkeme binasından ayrılan Thunberg ve diğer aktivistler ile avukatları Raj Chada basına açıklama yaptı. Chada, “Protestoculara eylemde uygulanan kurallar açık değil, kesin değil ve yasal değildi. Yasal değildi çünkü orantısız olarak müvekkillerimizin ifade özgürlüğünü engellediler.” dedi.

Beraat eden aktivist Christopher Kebbon ise, “İklim acil durumu söz konusu ve bunun en yıkıcı etkileriyle mücadele etmek için harekete geçmeliyiz. Bugün burada biz değil, işlerine devam ederek bu gezegeni yok eden iklim suçluları bulunmalıydı.” şeklinde konuştu.

Greta Thunberg, geçen yıl ekim ayında Londra’da düzenlenen Enerji İstihbarat Forumu’nun yapıldığı otelin önünde düzenlenen protestoda yolu kapatmış ve forumun iptal edilmesini istemişti. Thunberg, polisin dağılma uyarısı yapmasına direndiği için gözaltına alınmıştı. Diğer gözaltına alınan eylemcilerin davaları ise önümüzdeki haftalarda gruplar halinde görülecek.