Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden “affını” talep etti

Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını istediğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 8 Haziran 2023 tarihinde göreve başladığını hatırlatarak, kişisel koşullarını hiç önemsemeden ülkesine hizmet ettiğini ifade etti. Erkan, devamında şu ifadeleri kullandı:

“O dönemde daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım.”

Ekonomik Başarıları ve İtibar Suikastı İddiaları

Erkan, ekonomi programlarının meyvelerini vermeye başladığını ve rezervlerin arttığını belirtti. Ancak, son dönemde kendisine yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlendiğini ifade etti. Hakkında çıkan iddiaları “itibar suikastı” olarak nitelendiren Erkan, ailesini ve küçük çocuğunu daha fazla etkilenmemesi için Cumhurbaşkanı’ndan affını talep ettiğini vurguladı.

Teşekkür ve Minnettarlık

Erkan, görev süresi boyunca desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür ederek, “Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.” şeklinde konuştu.