Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast’a yeni dava açıldı

Hrant Dink’in katili Ogün Samast, 15 Kasım’da tahliye edildikten sonra, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasıyla yeniden yargılanacak. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, bu suçtan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası isteyen iddianameyi kabul etti. Samast’ın davasının ilk duruşması 26 Aralık’ta yapılacak.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi önünde silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti. Cinayetin tetikçisi Ogün Samast, olaydan kısa süre sonra yakalanmıştı. Samast, suç işlediği sırada 18 yaşından küçük olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanmış ve “tasarlayarak adam öldürmek” suçundan 23 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Samast, Bolu F Tipi Cezaevi idaresinin “iyi halli” olduğu gerekçesiyle 15 Kasım’da tahliye edilmişti.

Samast’ın tahliyesine tepki gösteren Dink ailesinin avukatları, yeni iddianamenin öngördüğü suç maddesinin zaman aşımına uğrayacağını belirtmişlerdi. Avukat Hülya Deveci, TCK 314/2 maddesindeki suçlamaya göre olağanüstü dava zaman aşımının 22,5 yıl olduğunu ve Samast’ın suç işlediği sırada çocuk olması nedeniyle bu sürenin üçte ikisinin uygulanacağını söylemişti. Deveci, bu durumda da 19 Ocak 2022’de zaman aşımının dolduğunu ifade etmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise zaman aşımına ilişkin olarak “Tüm bunların değerlendirmesini yapacak olan mahkemelerimizdir, yargı makamlarıdır” demişti.

Hrant Dink cinayeti, Türkiye’nin en karanlık ve en tartışmalı davalarından biri olarak görülüyor. Cinayetin arkasındaki gerçek faillerin ortaya çıkarılması için yürütülen soruşturma ve dava sürecinde birçok skandal yaşandı. Cinayete karıştığı iddia edilen kamu görevlilerinin ihmali, gizliliği ve sorumluluğu halen aydınlatılmış değil. Dink ailesi ve sevenleri ise adalet arayışlarını sürdürüyor.

NHY/ Evrensel

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku