Alanya’da cinsel istismar skandalı: Yurt eğitmeni 5 çocuğa tecavüz etti

Alanya’da bir erkek öğrenci yurdunda yaşanan cinsel istismar skandalı, Türkiye’yi sarsıyor. Yurtta görevli eğitmen G.R.U., 14 yaş altındaki 5 çocuğa tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, olayla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu ve mağdur çocuklara destek verildiğini açıkladı.

Olay, Alanya’daki bir Süleymancılara ait erkek öğrenci yurdunda meydana geldi. Yurtta kalan 5 çocuk, yurt eğitmeni G.R.U.’nun kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu iddia ederek ailelerine şikayette bulundu. Ailelerin ihbarı üzerine başlatılan soruşturmada, G.R.U. gözaltına alındı. Ancak, G.R.U., ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Bu karar, mağdur çocukların aileleri ve kamuoyunda büyük tepki çekti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da olaya el koydu. Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, “Bakanlık avukatlarımız tarafından olayla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Yargılama sürecine müdahil olarak, suçluların en ağır cezayı almasının yakın takipçisi olacağız. Mağdur çocuklara ve ailelerine yönelik başta psikososyal destek olmak üzere hizmet modeli çalışmamız devam etmektedir” dedi.

Bakanlığın açıklamasının ardından harekete geçen Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı, G.R.U.’yu tekrar gözaltına aldırdı. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen G.R.U., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bu arada, mağdur çocukların durumlarına ilişkin de bilgi veren Bakanlık, “Çocuklarımızın sağlık durumları iyiye gidiyor. Psikolojik destek ve tedavi süreçleri devam ediyor. Ailelerimizle de sürekli iletişim halindeyiz. Bu olayın faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Alanya’da yaşanan bu cinsel istismar skandalı, Türkiye’de son yıllarda artan çocuklara yönelik cinsel şiddet vakalarının bir yansıması olarak görülüyor. Çocukların korunması ve cinsel istismara karşı mücadele için daha etkin yasal ve sosyal önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.