Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bir savcı görevlendirildi

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin suç duyurusu dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermesinin ardından, konuyla ilgili bir savcı görevlendirildi. Savcının, mevzuat çalışması yaparak, Başsavcı Bekir Şahin’e sunması bekleniyor. Başsavcı Şahin’in incelemesinin ardından mevzuat gereği dilekçeyi Anayasa Mahkemesi’ne sunması gerekiyor.

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 16. maddesi ne diyor?
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un, “Başkan ve üyeler hakkında inceleme ve soruşturma”yı düzenleyen 16. maddesindeki prosedürü işletecek. Kanunun 16. maddesi şöyle:

“Başkan ve üyelerin görevlerinden doğan suçları için soruşturma açılması Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun kararına bağlıdır.

Soruşturma açılmasına yer olup olmadığının belirlenmesi konusunda Genel Kurulda görüşülürken hakkında işlem yapılan üye veya üyeler görüşmeye katılamazlar.

Genel Kurul, soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verirse, bu karar kesindir.

Genel Kurul, soruşturma açılmasına karar verirse, soruşturmayı yapmak üzere kendi üyelerinden birini görevlendirir.

Soruşturmayı yapan üye, soruşturmayla ilgili belgelerle birlikte hazırladığı raporu Genel Kurula sunar.

Genel Kurul, rapor üzerinde görüşerek dava açılmasına veya açılmamasına karar verir.

Genel Kurulun dava açılmasına karar vermesi halinde dava dosyasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderir.”

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu nasıl karar verecek?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, başkan, iki başkanvekili dahil 15 üyesi bulunuyor. Can Atalay hakkındaki ihlal kararı ise 9 üyenin oy çokluğuyla alınmıştı. Bu durumda, hakkında suç duyurusunda bulunulan 9 üye Genel Kurulda görüşmeye katılamayacak. Geriye kalan 6 üyenin ise oy birliğiyle soruşturma açılmasına veya açılmamasına karar vermesi gerekiyor. Bu da oldukça zor bir ihtimal olarak görülüyor.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin yargılanması mümkün mü?

Anayasa Mahkemesi üyelerinin yargılanması, Anayasa’nın 159. maddesine göre Yüce Divan’da yapılıyor. Yüce Divan, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın başkanlığında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Yargıtay ve Danıştay’dan seçilen 14 üyeden oluşuyor. Ancak bu durumda, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin kendilerini yargılaması söz konusu olacak. Bu da yargılamanın tarafsızlığı ve bağımsızlığı ilkesine aykırı olacak.

Sonuç olarak, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin suç duyurusu kararı, hukuki açıdan çok tartışmalı bir karar olarak değerlendiriliyor. Bu kararın, Anayasa Mahkemesi’nin işlevselliğini ve saygınlığını zedelemesi, yargının bütünlüğünü bozması ve hukuk devleti ilkesini zayıflatması olası sonuçlar arasında sayılıyor.

Nokta Haber Yorum
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku