HDP’nin Hazine yardımının kesilmesinde savcı aradığı gizli tanığı buldu


Kapatma davası kapsamında HDP’nin Hazine yardımının kesilmesinde delil arayışına giren savcı, tutuklu 16 Kürt gazeteci hakkındaki soruşturma kapsamında yer alan gizli tanığın ifadelerine başvurdu.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davası kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 13 Aralık 2022’de partinin Hazine yardımı yapılan hesaplarına bloke konulması için başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, 29 Aralık 2022’de savcı Şahin’den HDP’nin kapatma davası boyunca benzer taleplerde bulunduğunu hatırlatarak, somut iddiaların sunulmasını istedi. Delil arayışına giren Şahin’in, gizli tanık “CV23TY45UP78”ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 31 Aralık 2022’de alınan beyanlarını, 3 Ocak’ta AYM’ye sunduğu ortaya çıktı. AYM gizli tanık ifadelerinin ardından 5 Ocak’ta HDP’nin Hazine yardımına bloke kararı koydu.

Tutuklu gazeteciler hakkında ifade!

Gizli tanık “CV23TY45UP78”ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen soruşturma kapsamında 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteci hakkında da ifade verdiği öğrenildi. Gazeteciler hakkında 8 aydır iddianame hazırlanmazken, gizli tanık CV23TY45UP78’ın gazeteciler hakkındaki beyanları HDP kapatma davasına delil olarak sunuldu.

Kapatma davası için mi bekletiliyor?

Gizli tanık CV23TY45UP78’nin HDP milletvekilleri ile Merkez Yürütme Kurulu üyeleri hakkında verdiği ifadeler de delil olarak sunuldu. Diyarbakır TEM Şube Müdürlüğü’nce alınan 46 sayfalık ifade ve teşhis tutanağında yer alan “HDP başta parti olarak hazineden aldığı bütçe yardımını terör örgütü üyelerine dağıtmakta” ifadesinden hemen sonra tutuklu gazetecilere dönük soyut beyanlarda bulunması dikkat çekti.

Milletvekilinin TV’ye katılması suç

Gizli tanık verdiği ifadesinde program ve haber yapan tutuklu gazetecileri hedef gösterirken, bir yandan da programlara katılan HDP’li siyasetçileri işaret ederek, mali yardım ile suçladı. 42 kişinin yer aldığı teşhis tutanağında, HDP Milletvekilleri Dersim Dağ, Ömer Öcalan ve Remziye Tosun’un yanı sıra DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in fotoğraflarının da teşhis ettirildiği öğrenildi.