HDP’nin 4. Olağanüstü Kongresi’nde Yeni Eş Genel Başkanlar Seçildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 4. Olağanüstü Kongresi’ni Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenledi. Kongre, Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davası riski göz önünde bulundurularak gerçekleştirildi. HDP’nin siyasi çalışmalarını Yeşil Sol Parti çatısı altında sürdüreceği açıklamasıyla kongre önemli bir dönemeç olarak kabul ediliyor.

Eski HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın kürsüye çıktığı kongrede Buldan, HDP’nin umudun filizlendiği bir sevgi fidanı olduğunu vurgulayarak, son seçim sonuçlarını yetersiz bulduklarını ifade etti. Mithat Sancar ise HDP’nin kuruluşundan bugüne engellemelere rağmen yoluna devam ettiğini belirterek, bu aşamanın yeni sorumluluklar getirdiğini dile getirdi.

Kongredeki seçimde, 904 kayıtlı delegenin oy kullanmasıyla yeni Eş Genel Başkanlar belirlendi. Eski başkanlarının ardından göreve gelen Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak, HDP’nin yeni Eş Genel Başkanları olarak seçildi.

Sultan Özcan, HDP’de uzun yıllardır görev alan bir isim olarak bilinirken son dönemde HDP Merkez Yürütme Kurulu’nda Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonu Eş Sözcülüğü görevini üstlenmişti.

Cahit Kırkazak ise eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından biri olarak tanınmış ve aynı zamanda Yeşil Sol Parti’nin Merkez Yürütme Kurulu üyeliğini yürütmüştü. HDP’nin 4. Olağanüstü Kongresi, parti içindeki muhasebe sürecinin bir durağı olarak nitelendiriliyor ve önümüzdeki dönemde değişim ve yenilenme çalışmalarını beraberinde getireceği öngörülüyor.

NHY/ SoL

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku