Gültan Kışanak: 7 yıl tutukluluk süresi dünyanın hiçbir yerinde yok

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobanê Davası’nda tutukluluk halinin incelendiği duruşmada, tutsak siyasetçiler, tutukluluk halinin bir cezalandırma yöntemine dönüştüğünü belirterek, tahliye taleplerini yineledi.

Duruşmada, tutukluluk halinin incelendiği sırada söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak, uzun tutukluluk süresinin bir cezalandırma yöntemine dönüştüğünü belirterek, “Bu süre, Türkiye’deki birçok cezanın infazından daha uzun bir süre. Sizin mantığınızla bana defalarca tutuklama kararı vererek müebbet süresi kadar tutuklu bırakabilirsiniz. Böyle bir mantık olamaz, akla ziyan” dedi.

Kışanak, ayrıca, iddia makamının, siyasal faaliyetleri kriminalize etme çabası içerisinde olduğunu belirterek, “Ancak maalesef mahkeme heyeti de davanın başından itibaren savcılığın projektörü ile bize bakıyor ve bu biçimde bizi yargılıyorsunuz. Projektörün aydınlığı yapay bir aydınlıktır. Bu yapay aydınlık altında gerçeği göremiyorsunuz” diye konuştu.

Tutsak siyasetçi Aynur Aşan da, iddia makamının, siyasal faaliyetleri kriminalize etme çabası içerisinde olduğunu belirterek, “Mahkeme heyeti de davanın başından itibaren savcılığın projektörü ile bize bakıyor ve bu biçimde bizi yargılıyorsunuz” dedi.

Tutsak siyasetçi Ali Ürküt ise, Kürt sorununun demokratik çözümü adına atılan adımların sabote edildiğini belirterek, “Bu sorunun barışçıl çözümü için belirli bir aşamaya gelindi ancak görüşmeler kamuoyuna yansıtıldı. Bunun sonucunda ise sabote edildi” dedi.

Duruşma, diğer tutsak siyasetçilerin ve müdafilerinin tahliye talepleri ile devam etti. Beyanların ardından mahkeme heyeti, ara kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.