Goldman Sachs: Türkiye’nin swap anlaşması işe yaramayacak


Merkez Bankası bugün BAE ile yaklaşık 4.7 milyar dolar swap anlaşması yapıldığını duyurdu. Bu açıklamadan sonra Goldman Sachsn “Swap anlaşmasını belirgin pozitif etkisi olacak bir gelişme olarak görmüyoruz” notunu paylaştı.

Merkez Bankası (TCMB) yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzalanmıştır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem ve 64 milyar TL’dir”

Aynı bilgileri içeren açıklama TCMB açıklaması ile eş zamanlı olarak BAE Merkez Bankası’ndan da geldi.

Reuters swap anlaşmasını duyurmuştu

Reuters’da 2021’in son günlerinde yayımladığı kaynaklara dayandırılan bir haberde kısa sürede BAE ve Azerbaycan ile bir swap anlaşmasının tamamlanabileceği belirtilmişti.

Türkiye ve BAE on yıl önce gerçekleşen Arap yaklanmalarından bu yana bölge ülkelerinde nüfuz sahibi olabilmek için birbirleriyle rekabet ediyorlardı. İki ülke Libya’daki iç savaşta karşı tarafları desteklemişti ve ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları Doğu Akdeniz ile Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimde de kendini göstermişti.

İki ülke arasındaki ilişkiler Abu Dabi yetkililerinin 24 Kasım’daki Türkiye ziyaretinde gerçekleşen BAE ile Türkiye arasında bir dizi önemli ekonomik anlaşmanın da imzalandığı süreçle birlikte geride kalma yolunda ilerliyor.

“Türkiye’nin yabancı paraya ihtiyacı var”

BAE ile Türkiye arasındaki swap anlaşması 24 Kasım’daki ilk temastan sadece 2 ay içinde sonuçlanarak en hızlı tamamlanan swap anlaşmalarından biri oldu.

Böylece TCMB’nin uluslararası diğer merkez bankalarından sağladığı swap miktarı yaklaşık 28 milyar dolara ulaşmış oldu.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile de 15 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 23 milyar dolara ulaşan swap anlaşması bulunuyor. Güney Kore anlaşması kaynaklı swap anlaşmanın üzerinden uzun zaman geçmesine karşın henüz TCMB bilançosuna girmiş değil.

Türkiye TL’deki değer kaybı, yüzde 50’a doğru yükselişini sürdüren enflasyon ve son dönemdeki maliyetli müdahalelerle gerileyen rezervlerini artırmak için yabancı paraya ihtiyaç duyuyor.

ABD’li yatırım bankası: İşe yaramayacak

Goldman Sachs veri sonrası yayımladığı notta, TCMB’nin son dönemde azalan rezervlerinin yakından takip edilmesi gerektiğini belirterek, “Swap anlaşmasını belirgin pozitif etkisi olacak bir gelişme olarak görmüyoruz” dedi.