Genel Kurul’da bütçe maratonu başlıyor


TBMM Genel Kurulu’nda 2023 bütçesi üzerindeki görüşmeler başlıyor.

TBMM Genel Kurulu bugün saat 12:00’de toplanarak; 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmelere başlayacak. Bütçenin sunuş konuşması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılacak.

Bütçenin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri hafta sonu da dahil olmak üzere aralıksız 12 gün sürecek. Görüşmelere her gün saat 11.00’de başlayacak ve günlük program tamamlayıncaya kadar devam edilecek.

Görüşmelerde siyasi parti grupları adına 60’ar dakika süre verilecek, bu süre birden fazla konuşmacı tarafından kullanılabilecek. Kişisel konuşmalarda ise biri lehte ve biri aleyhte olmak üzere iki üyeye 10’ar dakika süre tanınacak.

TBMM Başkanlığı; bakanlıklar ile bunlara bağlı ve ilgili kurumlarının bütçelerine ilişkin görüşme prorgramı şöyle:

5 Aralık Pazartesi: Bütçenin sunuşu ve tümü üzerindeki ilk görüşmeler.  konuşması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılacak.

6 Aralık Salı: TBMM; Adalet Bakanlığı; Gençlik ve Spor Bakanlığı; Anayasa Mahkemesi; Yargıtay; Danıştay; Sayıştay; Kamu Denetçiliği Kurumu; Ceza ve İnfaz Kurumları Tutukevleri İş Yurtları Kurumu; Türkiye Adalet Akademisi; Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK); Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu; Kişisel Verileri Koruma Kurumu.

-7 Aralık Çarşamba: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı; Ticaret Bakanlığı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; EPDK; Nükleer Düzenleme Kurumu; MTA; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü; Türkiye Enerji; Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu; Rekabet Kurumu; Helal Akreditasyon Kurumu; Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü; İklim Değişikliği Başkanlığı.

-8 Aralık Perşembe: Kültür ve Turizm Bakanlığı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; RTÜK; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü; Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü; Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı; Vakıflar Genel Müdürlüğü; TİKA; Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu; Atatürk Araştırma Merkezi; Atatürk Kültür Merkezi; Türk Dil Kurumu; Türk Tarih Kurumu; Kapadokya Alan Başkanlığı; Mesleki Yeterlilik Kurumu.

-9 Aralık Cuma: Milli Savunma Bakanlığı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Tarım ve Orman Bakanlığı; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu; Karayolları Genel Müdürlüğü; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü; Orman Genel Müdürlüğü; DSİ Genel Müdürlüğü; Türkiye Su Enstitüsü.

-10 Aralık Cumartesi: Sağlık Bakanlığı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; İçişleri Bakanlığı; Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü; Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu; Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı; Emniyet Genel Müdürlüğü; Jandarma Genel Komutanlığı; Sahil Güvenlik Komutanlığı; Göç İdaresi Başkanlığı; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı.

-11 Aralık Pazar: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Milli Eğitim Bakanlığı; GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; KOSGEB İdaresi Başkanlığı; TSE; Türk Patent ve Marka Kurumu; TÜBİTAK; Türkiye Bilimler Akademisi; Türkiye Uzay Ajansı; YÖK; ÖSYM Başkanlığı; Yükseköğretim Kalite Kurulu ile 127 üniversitenin bütçesi.

-12 Aralık Pazartesi: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Kamu Gözetemi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, BDDK, SPK, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Akreditasyon Kurumu

-13 Aralık Salı:  Cumhurbaşkanlığı, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Gelir Bütçesi

-14 Aralık Çarşamba: 2023 Yılı Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 13. maddesine kadar oylanması

-15 Aralık Perşembe: 2023 Yılı Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 16. maddesine kadar oylanması. 2021 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin maddelerinin oylanması

-16 Aralık Cuma: Bütçenin tümü üzerindeki son konuşmalar.