Fransa’da “helal” uyuşturucu operasyonu: 5 Türk vatandaşı gözaltına alındı

OFAST adı verilen Fransa’da uyuşturucuyla mücadele ofisi yetkililerine göre uyuşturucu madde, ‘helal’ ürünleri satan bir mağazada kurulan gizli bölmeden dağıtılıyordu.

Fransa’da uyuşturucuyla mücadele eden güvenlik güçleri, eroin kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen bir şebekeye yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda 5 Türk vatandaşı gözaltına alınırken, 20 kilogram eroin ve çok sayıda silah ele geçirildi.

Operasyon, Fransa’nın Lyon kenti yakınlarında bulunan bir ‘helal’ ürünleri satan mağazada gerçekleştirildi. Mağazanın içinde gizli bir bölme olduğu ve burada uyuşturucu maddenin paketlendiği ve dağıtıldığı tespit edildi. Mağaza sahibi ve çalışanları dahil olmak üzere 4 Türk vatandaşı gözaltına alındı. Ayrıca şebekeye bağlı olduğu belirlenen 55 yaşındaki bir ‘kimyager’ de yakalandı.

Gözaltına alınan şüphelilerin, uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarını reddettikleri öğrenildi. Şebekeyi Türkiye’den yönettiği iddia edilen bir kişinin ise arandığı bildirildi.

Operasyonu yürüten Fransa Uyuşturucuyla Mücadele Ofisi (OFAST) yetkilileri, bu tür şebekelerin ‘helal’ ürünleri satan mağazaları kullanarak uyuşturucu ticareti yaptıklarını ve bunun da toplumda büyük bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

Fransa’da uyuşturucuyla mücadele kapsamında son yıllarda çok sayıda operasyon gerçekleştirildi. Ülkede her yıl yaklaşık 100 ton eroin tüketildiği tahmin ediliyor.