Kadın cinayetinde 12 polis hakkında ihmal dava açıldı

İzmir’de geçen yıl iş yerinde eşi tarafından öldürülen Hülya Şellavcı Yeğin’in cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen 12 polis hakkında dava açıldı. Polisler, görevi ihmal suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Hülya Şellavcı Yeğin, 22 Ekim 2022 tarihinde boşanma aşamasındaki eşi Kaffar Yeğin tarafından Bornova ilçesindeki Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’ndeki iş yerinde tabancayla vurularak öldürülmüştü. Cinayetten önce Hülya Şellavcı Yeğin’in eşi hakkında polis merkezine defalarca başvurduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıkmıştı. Ancak Kaffar Yeğin’in uzaklaştırma kararını ihlal etmesine rağmen polislerin gerekli işlemi yapmadığı iddia edilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, cinayetle ilgili olarak 12 polis memuru hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, sanık polis memurlarının görevlerinin gereğini yapmakta ihmal ya da gecikme gösterdikleri belirtildi. İddianamede Türk Ceza Kanunu’nun 257/2 maddesi gereğince, her bir polis memuru için “görevi ihmal” suçundan ayrı ayrı 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianame, İzmir 16. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Dava dosyasına göre, ilk duruşma 15 Eylül 2023 tarihinde yapılacak.

Bu arada, cinayet sanığı Kaffar Yeğin hakkında da “eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme”, “gece vakti silahla işyerinde yağma” ve ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet’ suçlarından İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Sanık hakkında, cinayet öncesinde yine eşine karşı işlediği “yaralama”, “tehdit”, “ısrarlı takip” ve “hakaret” suçlarından hazırlanan iddianame de İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.