Fransa’da 2022  Cumhurbaşkanlığı Seçimi

1-VE FRANSA’ DA SERMAYDARLAR TEMSİLCİSİNİ ŞEÇİYOR.

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı Seçim kampanyası devam ediyor.

 Sol Muhalefet cenahındaki dağınıklık da..

 Henüz Fransız seçmeninin ortak destekleyeceği Sol aday belirlenmemiş  olsa da ,Jean- Luc MELENCHON( La France Insoumise  )-Anne HİDALGO,( Parti Socıalıste ) , Yanic JADOT EELV (Europe Ecologie Les Verts ).. arasından çıkacağı kesinleşti gibi.. Tüm dağınıklık ,halktan ve birbirinden kopukluğa rağmen..

 Esas yarış  Sağ da .Fransa’da sağ seçmen Faşist söylemlerle ortaya çıkan Le Pen çetesinin değişik kollarından hangisini seçeceğini ve /veya “daha iyisi çıkmadı ne yapalım” diye eski başkanlarında  mı karar kılacağına henüz karar vermiş değil.

 Klasik sağ temsilcisi  La Republıcaıns-LR ve türevleri içerisinde aday  Xavıer BERTRAND  ve Valérie    PECRESSE arasında gidip gelse de , her ikisinin de klasikleşmiş  sağ seçmenlerin % 12-14 dışında  bir varlık göstermesi beklenemez.

 Ancak Fransa’da başkanlık seçimlerinde özellikle sermaye gurupları arasında ve/veya uluslararası sermaye gurupları arasındaki çekişmenin Cumhurbaşkanı adayını son aylara kadar değiştire bileceğine defalarca şahit olduk.

2012 de Domınique  Strass-Kahan   Sosyalist Parti adayı olarak nerdeyse seçilmiş gözü ile bakılırken  (Hatta Karısı Anne  Sinclair  Cumhurbaşkanı kabinesi gibi çalışmaya başlamıştı bile o zamanlar..)14 Mayıs 2011 de ABD de tutuklandı.

Alaın Juppé  LR  ve sağın tartışmasız Cumhurbaşkanı Adayı iken , Francoıs Fillon tarafından   Parti içi ön seçimde Başkan adaylığında yenilmişti. Aynı şekilde Sermaye sınıfı kendi adayını(E.Macron) riske atmamak için Fillon için de seçimlere 5 Ay kala Karısını   “Çalışmadığı halde  çalışıyor gösterdiği” için skandal çıkarıp seçmeninin güvenini sarsmış, seçilme şansını sıfıra indirmişti….Bütün bunlar Fransa da Başkanlık seçimlerinde “beklenmeyen” (ama genel olarak son ana kadar beklenen) olayalardır.

 Gelelim Fransız Faşizminin yeni formülasyonunun temsilcisi Eric Zemmour’ a…

 Ancak  Ondan önce  VIVENDİ Gurubundan bahsetmek gerekir.Ve Vincent Bolleré den elbette.

 Aksi halde herhangi bir  tyatro oyununda  rol alan bir soytarıdan başkasından bahsetmemiş oluruz.

 Vıvendi Gurubu .

 Gurupun geçmişi  1853 de Su Dağıtım Şirketine (Compagnıe Générale des Eaux )kadar dayanır..

 Şu anki Başkanı Vıncent Bolleré  2014 de gurubun yönetimini devraldı.

 Vıvendı Gurubu daha çok Basın-Yayın  ve iletişim sektöründe gelişti..

Şu anda  Canal +,CNews,  TELEVİZYON Kanalı, .Europe 1 RADYO  kanalı Netflix gbi televizyon-FİLM-SERİ kanalları  sahibi.

Gurup Havas,Robert Laffont, Gurup Hachette ,Edı 8..Gibi -YAYIN,

 Unıversal Musıc ,Gameloft .. gibi MÜZİK VE OYUN  gurupları..

  Le Journal Dimanche JDD -.GAZETE . Famme Actuele, GEO ve Tüm yan yayınları.(.Natıonal Georaphıce gibi..)

Hemen hemen tüm tv yayın dergileri…Vıncınt  Bolleré nin egemenliğinde..

Gurup un 2020 yılı sonu bilançosuna göre;

 İş Hacmi:33 Milyar 400 Milyon  €

Öz Kaynağı :16 Milyar 431 Milyon €

 Cirosu 16 Milyar 2 Milyon €:( 2019 a göre % 1,2 artırarak)

Net Karı : 1 Milyar 620 Milyon (2019 a göre % 6.6 artırarak.)

 Vencın Bolloré Gazeteci ve Yayıncılar arasında DİKTADÖR olarak adlandırılıyor.ve Gazetecilere  TERÖR uygulayan bir patron olarak biliniyor.  Bir video yayında Reporters Sans Frontıére Sınır Tanımayan Gazeteciler [1] detaylı şekilde Bolloré’nin yöntemini anlatır.

 Erıc Zemmour  işte bu sermaye gurubu tarafından öne çıkarıldı.

 Fransa da sermaye henüz yönetime direk gelme hazırlığını tamamlamış durumda değil. Henüz denemedi de. ABD -Donald Trump, Rusya Vılademir Putın , Türkiye de Recep Tayip Erdoğan İtalya da Silvıo Berlusconi…gibi.

Ama Saraylarına  varmak için binecekleri atları açık açık seçme ve destekleme konusunda epey mesafe kat ettiği söylene bilir.

Vencıne Bolloré son yıllarda bir basın Yayın tekeli oluşturdu.TV Kanalını da nerdeyse sadece sağcı ve  ırkıçı politikacı ve sözcülere açtı.

 Eric Zemmour işte bu gurubun CNews yayınının değişmez yorumcusu-tartışma Polemik  adamı.

Burada yetişti büyüdü.   CNews  da  14 Ekim2019 dan itibaren  haftada 2 gün program yapmaya başladı. Ta ki 8 Eylül 2021 de Fransa Yüksek Yayın Kurulu CSA[2]  CNews da Zemmour un programını durdurma kararına kadar.

Yayını 9 Eylül de durdurdu. Gerekçe “ Yaklaşan seçimlerde Politik figür olarak gözükmesi.” İdi.

CNews basın ve politik dünyada Aşırı Sağ olarak adlandırıldı. Eric Zemmour da “Aşırı Sağcı.”

 Fransa’da Egemen basının ve resmi Siyaset dünyası son 50 yıldır Faşiste “Faşist” demeye dili varmadı varamazdı da. Çünkü Tüm Sağ Fransa da, bir biçimde Faşizme bulaşmış durumda. Koruma destekleme-destek alma-göz yumma ,ortaklık ..vs En fazla “Racıst” Irkçı terimi ,o da çok eder olarak kullanılır.

İki yıla yakın hazırlıktan sonra E.Zemmour Politik sahneye çıktı.

 İlk çıkışını 1 Ekim 2019 da yazdığım yazıda anlatmıştım.

İkinci çıkışını   “La France n’a pas dit son dernier  mot” Fransa(henüz) son sözünü söylemedi” adlı kitabı ile. Yaptı.

Kitabı 150 000 üstünde sattı…   Bu kitaptan 4 Milyon 300 bin € kazandığı söyleniyor şu ana kadar..

 Hem kitabında hem de son zamanlarda yaptığı konuşma -söyleşilerde YALAN-ve YANLIŞ  ifade ve bilgileri ısrarla savunma ve ileri sürmekten çekinmedi.

 L’OBS (Nouvel Observateur ) internet sitesinde[3]bir dizi yazı yayınlandı E.Zemmour üzerine.

 “Eric  Zemmour’un Paralel dünyası “adlı. Onlardan birinde bahsi geçen kitaplardaki Yanlışlıkları  Doğru olmayan bilgileri ve YALANARI da kapsayan yazı ve konuşmalarından alınan diziden bir iki örnek verelim.

E.Zemmour ;  “Burada çocuklara verilen ilk 10 isim Müslüman yada ilişkili adlar[4].

YANLIŞ :  Fransa İstatistik Kurumu l’INSEE ye göre, Erkek çocuklarına verilen isimler 2 .sırada ADAM, 4. İSAAC  8 sırada  ISMAEL, Daha çok İncil ve Tevrat tan alınan isimler.”

  E.Z. “Faşist Hareket sol un içinden doğdu. İtalya’da  doğdu . Mussolini sosyalisti. Nazi Partisinin adı ne idi. Ulusal Sosyalist .. SOSYALİST. Kaynağı sol! “

 Bu Ne zaman Faşizmin yüzü çıplaklaşır ise Burjuvazinin ve bizzat faşistlerin klasik YALAN Argümanı..

E.Z “Hristiyanlığı  ortadan kaldırdık. Bu yüzdendir ki (Fransa’da)Müslümanlık onu yerini aldı.”

YALAN ;1950 de Fransızların %90 ı Katolik idi.2018 de Avrupa’da yapılan anket-araştırma da  Fransızların % 32 hırstıysan olduğunu ifade ediyor.  % 58 i “Herhangi bir dine mensup olmadığını” (dinsiz) ifade ediyor.  Herhangi bir dine bağlı olmayanlar ezici çoğunlukta. Dolayısıyla Hıristiyanlık la   yer değiştiren  Müslümanlar değil DİNSİZLER.  Bu gün Fransa’da Müslümanların oranı %6  Protestanların  %3 .

 E.Z ;”Geleneksel eğitimi sistemlerini korumuş olan  Ülkeler eğitimde daha başarılı.”

YANLŞ:Finlandiya Eğitimde Dünya ve Avrupa’nın en iyilerinden. Geleneksel eğitimi önce 1970 sonra 1990 da terk ederek yeni eğitim sistemine geçti.

  E.Z. ”Göçmenlerin geri gönderilmesini istemek ırkçılık değil… Fransa da gerçek bir demografik ve Kimlik dengesi bozukluğu oluştu. Fransızların kimliği tehlikede. Asimile olmayanları geri göndereceğiz. Fransa 100 Yıldır bunu yapıyor.1930 de asimile olmayan işsiz olan göçmenleri gönderen solculardı Solcular yaptı!.. Irkçı değildi..  Leon Blum yaptı.”

 YALAN VE YANLIŞ:1920-30 arası Fransa   1-2 milyon göçmen işçi aldı. Ülkeyi yeniden kurmak için  1930 da Fransa da ki göçmen sayısı Amerika’dakinden de fazla idi. 2 890 000. Göçmen vardı Fransa’da  (Toplam nüfusun % 6 sı.)

 1930 krizinde  göç durdu. 300 000 göçmen geri döndü. Bir kısmı özendirildi bir kısmının oturum sureleri yenilenmedi.

1939 da Faşist Franco yönetiminden kaçan 500 000 bin İspanyol Fransa sınırları içerisinde kamplara yerleştirildi.

 E.Z “14 Milyon emekli maaşı alanlardan  % 50 si Fransa dışı doğumlu..”

 YALAN-YANLIŞ :Ulusal Yaşlılık Sigorta Kasası(CNAV) verilerine göre  Emeklilik maaşı alanların Fransa dışında doğmuş olanların oranı %18 .

E.Z Terkedilmiş ailesi olmayan ,Yalnız olan yabancı çocuklar [5] için ”Burada ne işleri var. Bunların hepsi hırsız ,katil, şiddet kaynağı…Hepsini geri göndermeli bir daha geri gelmemek üzere!”

 YANLIŞ:MNA[6] Örgütünün (Terkedilmiş Çocuklarla İlgilenen kurum )verileri ayın kategoriden suç işleyen çocuklar içerisinde E.Zemmour un bahsettiği[7]  oranın %10.olduğunu hesaplıyor.

E.Z “Amerikan verilerine göre Siyahların  % 97 si yine siyahlar tarafından öldürülüyor. Amerika’da beyazların öldürülme olasılığı siyahlardan 2 kat daha fazla .Öldürülen  Beyazların % 80 i Siyahlar tarafından öldürülüyor.”

YALAN-:Bu FBI ın  verileri diye yayınlanan 2016 başkanlık seçimlerinde Donald  Trump’un da kullandığı aslı olmayan istatistik rakamları.  Oysa  FBI ın hazırladığı 2014 rakamlarına göre Öldürülen beyazların %82 si beyazlar tarafından %15 i siyahlar tarafından gerçekleştirildi. Yine FBI tarafından açıklanan verilerde; Bir siyahın polisler tarafından öldürülme olasılığı bir Beyaz a göre 2.5 kat daha fazla.

 E.Z “18. Paris Dakar’a dönmüş bir tek beyaz yok.”

YALAN: Bir kez Fransa da etnikler üzerinde bir istatistik yok. Etnik Araştırma istatistik yasal değil. Ayrıca Bu bölge de dahil “Yabancılar” içerisinde Beyaz -Avrupalıların oranı  artıyor (%29 dan %37) Afrikalı -Siyahların oranı azalıyor. e (%33 den % 25 ).

E.Z E.”Macrona öfkeliyim. Trajik şekilde ölen Audin  bir haindi. Fransızların öldürülmesine yardım etti . Sırtına 12 Kurşunu hak eden  biri.”

 YALAN. Nefret dolu bir Sömürgecinin yaklaşımı. Macron Cezayir  Savaşı sırsında öldürülen  Cezayir’in  Bağımsızlığını savunan aktivist  Maurıce Audin’in ölümünden dolayı Fransız Devleti adına ailesinden özür dilemişti.

 Maurıce Audin Cezayir savaşı sırasında  1957 de Fransız Paraşüt birliği tarafından  tutuklanıp işkence ile öldürülmüş ,arkasından “Kaçarken vuruldu” denmişti.

 Gerçekte Cezayir savaşı sırasında en çok Fransız öldüren yine Fransızlardı[8].

      E.Zemmour  ikini çıkışı  uzun süredir hazırlanıyordu. Ancak “Hazırlayanlar” ortada gözükmedi..Bunlardan biri, de Marıon  Maréchal Le PEN..

 Son 2 aydır  medyada sanki böyle biri yok!

 E.Zemmour’u  Sanki politik sahneye RESMİ OLARAK M .Maréchal .Le Pen  çıkarmamış, Ortak ideolojilerini Zemmour kanalı ile  açıklatmamış[9] , Politik sahnede bir FİGÜR olarak lanse etmemiş gibi…

Bu günlerde bu “Beyaz-Katolik -Fransız “bayan ortalarda gözükmüyor.  Çıkacak sahneye ama zamanında …

“Sermaye Projektörünü şimdi Eric Zemmour Üzerine tutmuştur. O kadar.”


[1]https://rsf.org/fr/actualites/le-systeme-b-le-documentaire-choc-de-rsf-sur-le-systeme-bollore

16 Dakikalık bir video le Bolloré nin yontemini anlatırlar..

[2] bizdeki RTÜK

[3] https://www.nouvelobs.com/politique/20210617.OBS45380/le-monde-parallele-d-eric-zemmour-14-contre-verites-passees-au-crible.html

[4] Yabancıların yoğun olduğu  Seıne-Denis bölgesi kastediliyor.

[5] 18 Yaşından Küçük reşit olmayan ailesiz çocuklar.

[6] Mıneurs Non Accommpagnés

[7] Bu açıklaması nedeni ile  CNwes  TV kanalı “Nefreti ve şiddeti tahrik” ten 200 000 € para cezası aldı.

[8] OAS (Gizli  Ordu Örgütü) üyeleri tarafından.

“Sermaye Projektörünü şimdi Eric Zemmour Üzerine tutmuştur. Okadar.”

[9] Detay için. 1 Ekim 2019 ve tekrarı 18 Ekim 2021 yazım.