Fransa: Macron Meclis’te mutlak çoğunluğu kaybetti

Cumhurbaşkanı Macron’u destekleyen Ensemble İttifakı, mutlak çoğunluğun çok gerisinde kaldı.

Fransa’da ikinci turu bugün yapılan Ulusal Meclis seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görev süresi dolan Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti.

Ulusal Meclis seçimlerinin sürpriz partisi aşırı sağcı lider Marine Le Pen önderliğindeki Ulusal Birlik Partisi oldu ve seçimlerden en kazançlı parti olarak çıktı.

Oy verme işlemlerinin sona ermesinden sonra Ipsos Steria tarafından yapılan kamuoyu yoklamasına göre, Macron’u destekleyen Ensemble İttifakı, 224 sandalye kazanarak, Meclis’in birinci gücü olurken, 289 sandalye olan mutlak çoğunluğun çok gerisinde kaldı.

Solcu lider Jean-Luc Mélenchon’un liderliğindeki Nupes İttifakı da, tahminlere göre, 149 sandalye elde etti. Mélenchon da, bu sonuçlara göre Başbakanlık iddiasını kaybetmiş görünüyor.

Seçimlerin en kazançlı partisi olarak Le Pen’in Ulusal Birlik Partisi ortaya çıktı. Bir önceki Meclis’te 8 milletvekili ile temsil edilen Ulusal Birlik’in 89 milletvekiline sahip olması bekleniyor.

İlk tur sonuçlarına göre yapılan tahminlerde Ulusal Birlik’in en fazla 55 milletvekili kazanması öngörülüyordu.

İkinci turda alınan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler ile Bağımsızlar ve Demokratlar Birliğinden oluşan cephe 78 sandalye, çeşitli sol partiler 21 sandalye, Merkezciler 4 ve diğer Merkez Sağ 4 sandalye kazanıyor. 12 sandalye de öbür küçük partilere gidiyor.