Eğitim Sen: Öğretmenler sürgün ediliyor!

Buca’da norm fazlası olduğu gerekçesiyle üç sözleşmeli öğretmenin il dışına atılması, Eğitim Sen İzmir 5’Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Candemir, öğretmenlere yapılan yazılı tebligatta, iki saat içinde il seçmeleri veya görevlerine son verileceği tehdidinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Candemir, “Bu uygulama en hafif tabirle sürgündür. Öğretmenlerin haklarını savunmak için suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, norm kadro fazlası öğretmenlerin belirlenmesi ve tebliğ işlemleri kapsamında, İzmir’de bini yakın öğretmenin yeri değiştirdi. Bu atamalar nedeniyle öğretmenlerin mağdur olduğunu belirten Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 5’Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, üç öğretmenin de il dışına tayin edilmek istendiğini ifade etti. Candemir, yaptığı yazılı açıklamada, üç öğretmene gönderilen yazılı tebligatları paylaştı. Tebligatlarda, öğretmenlerin başka bir il tercihi yapmazlarsa veya yaptıkları tercihlerde de atanamazlarsa görevlerine son verileceği yazıyordu.

Candemir, “Buca’da norm fazlası olan üç sözleşmeli öğretmen ilk atama olarak daha Eylül ayında göreve başlamışlardır. Eylül ayından Aralık ayına ne oldu da bu öğretmenler norm fazlası oldular? Şu oldu; okullarda seçmeli ders belirleme süreçleri yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmadı. Öğrenci velilerinden çocuğu için hangi seçmeli dersi istediklerini sormadılar. Okul müdürleri okulda hangi sınıf ve şubelerde hangi seçmeli derslerin okutulacağına karar verdiler. Okulunda seçmeli dersler ile ilgili süreçleri mevzuata uygun yerine getirmeyen ve keyfine göre okulundaki seçmeli dersleri belirleyen okul müdürleri yüzünden bu öğretmenler mağdur edildiler” diye konuştu.

Candemir, sözleşmeli öğretmenlere yapılan bu haksızlığı kabul etmediklerini ve hukuki mücadele başlattıklarını bildirdi. Candemir, “Öğretmenlerimizin yanındayız. Bu uygulamayı yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü kınıyoruz. Öğretmenlerimize yapılan bu haksızlığı kamuoyuna duyuruyoruz. Bu uygulama en hafif tabirle sürgündür. Öğretmenlerimizin haklarını savunmak için suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.