DİSK’in “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” talebiyle başlattığı yürüyüş, Ankara’da tamamlandı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Ulus Meydanı’nda yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız bu yüksek enflasyon, hayat pahalılığı karşısında bizi görmeyenler, sesimizi duymak istemeyenler, üzerimizdeki vergi yükünü arttırmak isteyenler, her türlü adaletsizliği büyütenler, ücretlerimizin alım gücümüzün her geçen gün azalmasına neden olanlar bu meydanı görsünler” dedi.

Çerkezoğlu, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına tarihimizin en büyük bölüşüm kriziyle giriyoruz. Hepimiz çalışıyoruz, üretiyoruz ama ürettiklerimizden aldığımız pay, milli gelirden aldığımız pay cumhuriyet tarihin en düşük düzeyinde” ifadelerini kullandı.

İki asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısına denk geldiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Bu ülkede rakamlar apaçık ortada olduğu bir süreçte ‘Aşırı yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan kişi bulunmamaktadır’ diyecek kadar işçiden, emekçiden, halktan, gerçeklerden kopmuş bir zihniyet yönetiyor. Bu ülkeyi enflasyonun sebebini ücret artışları olarak gören bir zihniyet yönetiyor” dedi.

Çerkezoğlu, “Daha fazla vergi almak istiyorsanız artık işçinin, emekçinin, emeklinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin. Etrafınıza bakın etrafınıza. O rekorlar kıran şirketlerinize bakın. Kur Korumalı Mevduat’tan milyonlar kazanana bakın. Çekin elinizi soframızdaki ekmekten. Çekin elinizi çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğinden” diye konuştu.

Özgür Özel: “Sokaktayız, grevdeyiz”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de DİSK’in yürüyüşünü desteklediklerini belirterek, “Adaletsiz vergi sistemi yüzünden 20 milyon emekçinin ocak ayında aldığı maaş, aralık ayına kadar düşüyor düşüyor düşüyor. Hakları yeniyor. Vergilerin yüzde 67’si dolaylı vergiler. Aldığımız ekmekten, içtiğimiz sudan, toplu taşımadan, elektrikten, doğalgazdan alınıyor. Sermayenin ödediği verdi geri kalan yüzde 33 diye düşünmeyin. Bunun yüzde altısı beyanname karşısında gelir vergisi olarak alınıyor. Geri kalanı ise kaynağında kesiliyor. Yani kâr edenlerden, para kazananlardan alınan verginin tam 10 katı yoksullardan, emekçilerden, emeklilerden alınıyor. Bu adaletsiz vergi düzenine itiraz ediyor. Alandaysa alanda, sokaktaysa sokakta, grevdeyse grevde. Destek vermeye devam edeceğiz. Bu daha başlangıç, hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız” dedi.

HEDEP: “Yan yana olmalıyız”

HEDEP Eş Genel Başkan Yardımcısı İbrahım Akın ise, “Sizlerin mücadelesi bizler için takdire şayandır. Bu mücadelede öncülük yapan arkadaşlarımızı kutluyoruz. Ama yetmez. Tüm meslek örgütlerinin bu adaletsiz sistem karşısında yan yana olması gerekiyor. Biz bu mücadelede her zaman sizlerin yanındayız” diye konuştu.

DİSK’in yürüyüşüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, Türkiye’de vergi sisteminin adaletsiz olduğunu ve bu durumun işçi sınıfı lehine değiştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Ekonomist Mustafa Sönmez:

“Türkiye’de vergi sistemi adaletsiz bir şekilde işçi sınıfına yükleniyor. Dolaylı vergilerin ağırlıklı olduğu bir sistemde, işçi sınıfı gelirinin büyük bir kısmını vergi olarak ödüyor. Bu durum, işçi sınıfının yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor. Vergi sisteminin adaletsizliğini gidermek için, gelir vergisinde adaletli bir vergi dilimi oluşturulması ve dolaylı vergilerin azaltılması gerekiyor.”

Ekonomist Murat Kubilay:

“Türkiye’de vergi sistemi, işçi sınıfının lehine değiştirilmesi gereken bir sistemdir. Bu sistemde, işçi sınıfı gelirinin büyük bir kısmını vergi olarak ödüyor. Bu durum, işçi sınıfının yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor. Vergi sisteminin adaletsizliğini gidermek için, gelir vergisinde adaletli bir vergi dilimi oluşturulması ve dolaylı vergilerin azaltılması gerekiyor. Ayrıca, vergiden muaf tutulan gelirlerin daraltılması ve vergi kaçakçılığına karşı etkin önlemler alınması gerekiyor.”

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku