DİSK yürüyüşü Eskişehir’e ulaştı |Çerkezoğlu: ‘Çekin elinizi ekmeğimizden’

DİSK’in “Vergide adalet, gelirde adalet” sloganıyla başlattığı yürüyüş, Ankara’ya ulaşmak üzere Eskişehir’e kadar devam etti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu ve diğer genel merkez yöneticileri, Eskişehir’e ulaştıklarında “Direne direne kazanacağız”, “İnadına sendika inadına DİSK”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla karşılandı. CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz da yürüyüşe destek verdi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Adalar’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin cumhuriyetin ikinci yüzyılına en ağır dönüşüm kriziyle girdiğini belirtti. Çerkezoğlu, “Umudumuzu büyüterek yürüyoruz. Selam olsun bu umudu büyütenlere” dedi. Emekçilerin alın teriyle ülkenin büyüdüğünü ancak aldıkları payın her geçen gün azaldığını ifade eden Çerkezoğlu, ücretlerin enflasyon rakamlarına göre belirlendiğini ancak bu rakamların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

DİSK Genel Başkanı, Türkiye’de dolaylı vergilerin oranının yüksek olduğunu ve vergi adaletsizliğinin büyük olduğunu ifade etti. Çerkezoğlu, “Artık işçinin, emekçinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin. Etrafınıza bakın. O kâr rekorları kıran şirketlere bakın. Çekin elinizi ekmeğimizden. Artık yeter. Çekin elinizi soframızdan. Çekin elinizi çoluğumuzun, çocuğumuzun geleceğinden. Bu kaderi, kader diye dayatılanı hep birlikte değiştireceğiz. Emeğin Türkiye’sini kurana kadar mücadele edeceğiz. İktidarın hedefi bizleri daha da yoksullaştırmak. Bu ülkenin çarkları yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yapmak için dönüyor” dedi.

DİSK’in yürüyüşü, 17 Kasım’da Ankara’da sona erecek. Ankara’da yapılacak etkinlikle yürüyüş tamamlanacak.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku