İsrail muhalefet lideri, Netanyahu’nun görevden ayrılmasını istedi

İsrail muhalefet lideri Yair Lapid, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze Şeridinde Hamas’a karşı yürütülen askerî operasyonun sona ermesini beklemeden görevden ayrılması çağrısında bulundu.

Yair Lapid, dün akşam İsrail televizyon kanalı N12’ye verdiği mülakatta, “Netanyahu derhal gitmeli (…) Bir değişikliğe ihtiyacımız var, Netanyahu Başbakan olarak kalamaz” dedi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail topraklarına düzenlediği kanlı saldırıdan dört gün sonra Başbakan Binyamin Netanyahu ve muhalefet lideri Benny Gantz, savaş süresince görev yapacak bir “acil durum hükümeti” kurulması konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Yair Lapid ise Netanyahu hükümetini, İsrail’in kuruluşundan bu yana benzeri görülmemiş olan ve yetkililere göre çoğu sivil yaklaşık 1.200 kişinin öldüğü Hamas saldırısını önlemede başarılı olamadığı için “affedilemez bir başarısızlıkla” suçladı.

Yair Lapid, savaş sırasında bir “ulusal birlik hükümetinden” yana olduğunu söylemesine rağmen, Benny Gantz ve Kamu Güvenliği Bakanı ve aşırı sağcı oluşum Yahudi Gücü’nün lideri Itamar Ben Gvir gibi “aşırılık yanlılarını” içeren Benjamin Netanyahu liderliğindeki hükümete katılmayı reddetmişti.

“Seçim yapmanın zamanı değil”

Yair Lapid, yeni bir erken seçim çağrısında bulunmadı, ancak Parlamentoda güven oylaması yapılması ve bu kez Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud’un bir başka üyesi tarafından yönetilecek yeni bir hükümetin kurulmasının önünün açılması çağrısında bulundu.

Yair Lapid, “Seçimlere gitmenin zamanı değil (…) Başka bir Likud Başbakanıyla ulusal yeniden yapılanmayı tercih etmeliyiz” dedi.

Binyamin Netanyahu’nun partisi Lapid’e derhal karşı çıktı ve böyle bir teklifi “savaş zamanında üzücü ve utanç verici” olarak nitelendirdi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku