Covid-19: Sputnik V aşısı Türkiye’de de üretilecek

Rus Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşma sağlandı. Aşı, Viscoran İlaç şirketi tarafından üretilecek.

Rusya makamları ile Viscoran ilaç şirketinin Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için anlaşmaya vardıkları açıklandı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) yetkililerince yapılan açıklamada, “RDIF ile Türk ilaç şirketi Viscoran İlaç, dünyanın koronavirusa karşı onaylanmış ilk aşısı Sputnik V’nin Türkiye’de üretimi için işbirliği yapacaklarını ilan ederler” denildi.

Açıklama, Sputnik V aşısı adına Rus yetkililer tarafından açılan resmi Twitter hesabından yapıldı.

Türkrus haber portalının Rus kaynaklarına dayanarak bildirdiğine göre, Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, “Üretim sözleşmeleri, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularına ek olarak, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Rusya ile işbirliğimizin bir parçasıdır” dedi.

Viscoran İlaç şirketinin, anlaşma doğrultusunda birkaç ay içinde tesislerinde üretime başlayacağı kaydedildi. Ayrıca Türk şirketinin, üretim kapasitesini artırmak amacıyla başka üreticiler ile ortaklık yapabileceği de belirtildi.

Önce tedarik sonraa üretim

RDIF ile Viscoran tarafından yapılan ortak açıklama şu şekilde:

“Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF, Rusya Varlık Fonu) ve Türk Viscoran İlaç şirketi, koronavirusa karşı dünyada ilk tescil edilmiş aşı olan Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için işbirliği yapmaya karar verdi.

Viscoran İlaç, ürünün yerelleştirilmesi için gerekli çalışmaları yürütmüştür ve Türkiye’nin düzenleyici kurumlarından aşı iznini alır almaz Sputnik V’nin Rusya’dan tedarikine hemen başlayabilecektir. Şirket ayrıca önümüzdeki aylarda, ülkedeki çeşitli tesislerde üretime başlamayı hedeflemektedir.

Viscoran İlaç, RDIF ile olan sözleşmesinin bir parçası olarak, sektöründe lider diğer yerel ilaç üreticileri ile ortaklık tesis etme konusuna destek sağlamaktadır.

Teknoloji transferi şu anda CinnaGen İlaç şirketi ile sonuçlandırma aşamasındayken, genel kapasitenin artırılması için diğer iki üretim tesisi ile görüşmeler halen sürmektedir.

Sputnik V, toplamda 3 milyardan fazla nüfusa sahip 61 ülkede tescil edilmiştir. Sputnik V aşısı, 5 Aralık 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da aşının her iki dozu ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen koronavirus enfeksiyon oranına ilişkin verilerin analizine göre Yüzde 97,6 etkinlik göstermiştir.

Aşı, kanıtlanmış ve kapsamlı şekilde incelenmiş insan adenoviral vektörlerine dayanmaktadır ve aşılama sürecinde iki doz için iki farklı vektör kullanılmaktadır; böylece, her iki doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık sağlamaktadır.”

Kirill Dmitriev

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev, “Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlıyor. Birçok Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardık ve bu ortaklıklar sayesinde güvenli ve etkili Rus aşısı 60’tan fazla ülkede insanlara sunulmuş olacak” dedi.

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran ise “Üretim sözleşmeleri, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularına ek olarak, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile işbirliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası camiada konu olan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Ciddi bir alerji yan etkisi olmadığı belirtilen Sputnik V’nin, +2 ile +8C olan saklama sıcaklığı, ek bir soğuk zincir altyapısına yatırım yapmaya gerek kalmadan geleneksel bir buzdolabında saklanabileceği anlamına geldiği ve fiyatın doz başına 10 dolardan düşük olduğu kaydedildi.

RDIF

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu RDIF, başta Rusya’dakiler olmak üzere, öz sermaye ortak yatırımları yapmak amacıyla 2011 yılında kurulan bir varlık fonu.

RDIF, başkent Moskova’da yerleşik ve Rusya ekonomisine doğrudan yatırım için bir katalizör görevi gören bir yatırım fonu. RDIF hâlihazırda, toplamda 1,9 trilyon ruble (25,3 milyar dolar) değerinde olan ve Rusya Federasyonu’nun Yüzde 95’ini kapsayan 80’den fazla projenin yabancı ortaklardan edindiği tecrübeye sahip.

RDIF portföy şirketleri 800.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve Rusya’nın GSYH’sinin yüzde 6’sından fazlasına denk gelen gelir elde ediyor. RDIF, 18’den fazla ülkenin önde gelen uluslararası ortak yatırımcıları ile toplamda 40 milyar dolardan fazla değere sahip stratejik ortaklıklar kurdu.