Çocuklar İçin  Mahremiyet Eğitiminin Önemi

Mahremiyet, gizli olma durumu, gizlilik anlamına gelmektedir. Mahremiyet eğitimi ise aileleri tarafından çocuklara verilmesi gereken özel bir eğitimdir. Mahremiyet eğitimi özel bölge eğitimi olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle Mahremiyet eğitimi ile ilgili detayların aileler tarafından bilinmesi ve uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Sadece yetişkinlerin değil çocuklarında saygı gösterilmesi gereken bir özel hayatı vardır. Çocukların özel hayatına onlara zarar verecek şekilde müdahale edilmesi mahremiyet ihlaline yol açar. Bu ihlal aynı zamanda bir çocuk hakları ihlalidir. Uluslararası çocuk hakları bildirisine göre; mahremiyet eğitiminin en önemli bölümü çocukların bedenleri üzerindeki hakkıdır. Buna kısaca ”dokunulmazlık sınırı” denir. Bir çocuğu zorla sevmek, kucağına almak ve buna benzer hareketler mahrumiyet ihlaline girer. Aynı zamanda ”aşkım, tatlım” gibi yetişkinler arasında kullanılan sevgi sözcüklerinin çocuklar için kullanılması da zararlı sonuçlar doğurur. Aileler bu konuda bilinçli davranmalı ve çocuklarına bu şekilde hitap eden kişileri uyarmalıdır.

Vücudun kişiye özel bölgeleri çocuklara 2 yaşından itibaren yavaş yavaş anlatılabilmekle beraber 3 yaşından itibaren çocukların vücudunun kendisine ait olduğu anlatılmalıdır. Çocuğa özel alanlarını kimsenin izin istemeden göremeyeceği ve dokunamayacağı anlatılmalı, ebeveynler çocuğun vücuduna müdahale ederken mutlaka çocuğun onayını almalıdır. Örneğin Çocuğunuz altını ıslatmışsa altını değiştirmek için ondan izin alınız ve sizden başka hiç kimse çocuğunuzun altını değiştirmemelidir.

Çocuğunuzun cinsel organına dokunarak çocuğunuzu sevmek(bazı ebeveynler bunu özellikle erkek çocukları için sıkça yapar) hem onun özel alanını ihlal etmek hem de çocukta başkasının özel alanına dokunarak onu sevebilmek inancı geliştirmiş olursunuz. Bu durum çocuğun iyi ve kötü davranışları ayırt edememesi ve cinsel istismara karşı farkındalık geliştirmemesine neden olur. Ebeveynler, çocuğun cinsel organını şaka konusu yapmamalı, cinsel organını göstermesini istememeli, cinsel organına dokunmaya çalışmamalıdırlar.

Çocuklara 2 yaşından sonra tuvalet eğitimi verilmeli,4 yaşından itibaren tuvaletten sonra kendi temizliklerini yapabilmeyi öğretmek gerekir. Eğer çocuk tuvalet ihtiyacını lazımlık ya da oturak kullanarak yapıyorsa bunları evin ortak kulanım alanlarında değil banyo veya tuvalette kullanmalıdır.4 yaşından itibaren tuvalette yalnız oturmalı ve kesinlikle başkalarının göreceği şekilde tuvaletini yapmaması gerektiği çocuğa anlatılmalıdır.

Çocuklar 2 yaşından itibaren bağımsızlıklarını kazanır ve bu dönemden sonra ebeveynlerle odası ayrılmalıdır. Çocuklara ebeveynlerin odasına kapıyı tıklatarak girilmesi gerektiği öğretilmeli, ebeveynlerde çocukların odasına girerken odalarının kapısını tıklatarak girmelidir. Bu durum çocukta bir farkındalık oluşturacaktır.

Günlük hayatta çocuğun karşılaştığı mahremiyet ihlali durumlarında sesli(Bağırarak, çığlık atarak) bir şekilde tepkisini gösterme davranışı öğretilmelidir. Mahremiyet ihlali ile karşılaştığında bu durumu mutlaka size söylemesi gerektiğini öğretiniz.

Çocuğunuzun cinsiyeti ne olursa olsun bir yabacı ile aynı ortamda tek başına kalmamalıdır. Çocuğunuza iyi kötü sırların neler olduğunu anlatınız ve birilerinin çocuğunuza iyi veya kötü sırlar verip vermediğini öğreniniz. Çocuğunuzu tek başına akraba, arkadaş dahi olsa kesinlikle yatıya göndermeyiniz. Her gün mutlaka güler yüzle çocuğunuza bana anlatmak istediğiniz bir şey var mı diye sorunuz. 

Çocuğunuzun söylediği şeylere inanınız ve söylediklerini ciddiye alınız. Çocuğunuz eğer istismara maruz kaldığını size anlatırsa harekete geçiniz ve mutlaka bir uzmana başvurunuz. En önemlisi de mahremiyet eğitimi ihmal edilmemeli çünkü ihmal istismarı doğurabilir.

Arslan ÖZDEMİR