CHP’li Bankoğlu MESEM’i sordu: Ne sıklıkla denetleniyor?

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) ile ilgili önemli bir soruşturma başlattı. Bankoğlu, MESEM kapsamında işyerlerinde yaşamını yitiren çocuk işçilerin durumunu TBMM gündemine taşıdı.

Bankoğlu, MESEM’in çocuk işçi sömürüsüne alet edildiğini ve bu konuda yeterli denetim yapılmadığını iddia etti. Bankoğlu, “Çocuklarımız MESEM’de şantiyelerde, sanayide, inşaatlarda ölüyor. Türkiye’nin gerçek beka sorunu budur” dedi.

Bankoğlu, bu yılın başında iki çocuk işçinin ölümüne dikkat çekti. Bankoğlu, “14 yaşındaki Arda’nın kafası sac büküm makinesine sıkıştı, 15 yaşındaki Erol Can’ın ise üzerine sunta bloklar devrildi. Sadece bu iki vahim olayın yaşandığı ülkede bile yer yerinden oynaması gerekirken ne AKP’den ne bakanlıktan ses çıkmıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) raporuna göre 2023 yılında en az 54 çocuk işçi hayatını kaybetti” dedi.

Bankoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti: “Bakanlığınızın MESEM kapsamında protokol imzaladığı ticari işletmeler hangileridir? Mesleki eğitim merkezleri ne sıklıkla denetlenmektedir? Denetim olmasına rağmen iş cinayeti yaşanmasının gerekçeleri nelerdir? Ölümler sonrası bakanlığınızda herhangi bir istifa veya görevden alma olmuş mudur?”

Bankoğlu, bu soruların yanıtlanmasını ve MESEM’in çocuk işçilerin haklarını koruyan bir kurum haline gelmesini istedi.