Avrupa basınından: ‘Erdoğan’ın 13 modern uçağı var ama ülkenin yangın söndürme uçakları yok.’

Türkiye’deki yangınlar Avrupa basınında geniş yer buluyor: ‘Erdoğan’ın 13 modern uçağı var ama ülkenin yangın söndürme uçakları yok.’

Avrupa medyası Türkiye’deki yangınlara geniş yer ayırdı. Medya kuruluşları, “Eldeki uçaklara bakım yapmadılar. Yakıt bile yüklenmedi. Yangınlar başlarken, THK Başkanı düğündeydi. Türkiye, bir kaç yıl önceye kadar komşulara yangın uçağı gönderiyordu. Erdoğan‘ın 13 modern uçağı var ama ülkeye yetecek sayıda yangın söndürme uçak filosu yok. Yangın olan yerlerdeki halk, az yardım geldiğini görünce dehşete kapıldı” ifadelerine yer verdi.

Türkiye ormanlar yangınlarıyla sarsılırken, Almanya basını da yangınlara ve yeterli müdahale araçlarının olmamasının yarattığı şaşkınlığı işliyor. Avrupa orman yangınlarını büyük kaygı ve üzüntüyle izlerken, Avrupa basınında da konuya her gün geniş yer veriliyor. Özellikle, daha bir kaç yıl öncesine kadar, komşu ülkelere yangın söndürme uçağı gönderen Türkiye’nin, bu alanda nasıl olup da yetersiz kaldığı sorgulanıyor.

SZ: ERDOĞAN’IN ATADIĞI THK BAŞKANI DÜĞÜNDEYDİ, TELEFONA CEVAP VERMEDİ

Alman basını, Türkiye’deki orman yangınlarını şöyle gündeme taşıdı:

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG: Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi, “Türkiye’nin, harekete geçmeye hazır yeterli sayıda yangın söndürme uçağı ve bunu yapacak yeterli personeli olmaması öfke uyandırıyor. Yetersiz kriz yönetimi ve bir afet durumundaki hazırlıksızlık tepki çekiyor. Eldeki uçaklara şu ana kadar yakıt ikmali bile yapılamadı. Felaketin başlangıcında Cumhurbaşkanı tarafından atanan Cenap Aşçı’ya uzun süre ulaşılamadı. Bir aile düğünündeydi ve telefona cevap vermedi” diye belirterek şöyle yazdı:

‘ERDOĞAN’IN 13 UÇAĞI VAR AMA ÜLKENİN SÖNDÜRME UÇAKLARI YOK’

“Ukrayna, Rusya, Azerbaycan’dan söndürme uçakları kullanılıyor. Sosyal medyada Türkiye Cumhurbaşkanı’nın emrinde 13 modern uçağın olduğu, ancak ülkeye yetecek büyüklükte söndürme uçak filosunun bulunmadığı dile getiriliyor. Birkaç yıl önce Türkiye Yunanistan, İsrail ve Gürcistan gibi diğer ülkelere yangın söndürme uçakları sağlayabiliyordu.”

Sözcü’nün aktardığı habere göre, gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetimine yönelik eleştirilere küçümseyici cevaplar verdiğini ama yangın söndürme uçaklarına da yıllardır bakım hizmeti verilmediğinin de dikkatleri çektiğini vurguladı. Türkiye’nin, mevcut uçaklara bakım yapmak yerine Rusya’dan uçak kiralamaya güvenmenin cezasını çektiği yorumu yapıldı.

TAZ: BU KADAR AZ YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞININ OLMASI DEHŞET VERİCİ

TAZ: Almanya’nın başkentinde yayınlanan etkili siyasi gazete TAZ, “Bu kadar az yangın söndürme uçağının olmasının insanları dehşete düşürdüğünü” yazdı. TAZ, Türkiye’nin tatil yörelerinin yandığını, köyler arasında 10 metrelik yangın duvarlarının oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bölge sakinleri, çok az yardım gelmesi nedeniyle dehşet içinde. Muğla Belediye Başkanı, son yıllarda bütün söndürme uçakları filosunu çürüttüğü için hükümeti eleştirdi. Hükümet, Rusya’dan iki yangın söndürme uçağı kiraladı, bunlar sadece Antalya’da kullanıldı. Marmaris ve Bodrum’a birkaç helikopter kaldı.”

‘ÇEVRE BAKANI HATA YAPTIKLARINI KABUL ETTİ, ALTUN DİKKATİ BAŞKA YÖNE ÇEKMEYE ÇALIŞTI’

“Çevre Bakanı Murat Kurum, hükümetin hata yaptığını kabul etti. Fahrettin Altun, dikkatleri hükümetin başarısızlığından başka yöne çekmek için yangınların ‘teröristler’ tarafından başlatıldığına dair kanıtlar olduğunu iddia etti. Etkilenen illerin valileri cuma günü ormana girmeyi yasakladı.”

STERN: AFETLETE KARŞI MÜCADELEDE EKİPMANLARI YOK

STERN: Alman dergisi, Antalya’nın yandığını ve Alman Dışişleri Bakanlığı’nın turistlere uyarılar yaptığını yazdı. Dergi, “Afetlere karşı mücadele edenler, teknik ekipmandan, uçaklardan yoksun. Erdoğan’a göre, etkilenen bölgelerde 5-6 uçak ve 45 helikopter bulunuyor. Ancak teknik ekipman yetersizliği eleştiriliyor. Çevre Bakanı Murat Kurum da bunu kabul etti” diye yazdı.

FAZ: HÜKÜMET BAŞKA SUÇLULAR ARIYOR

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): FAZ da Türkiye’deki yangınlara geniş yer vererek, aşırı sıcakların yangınları tetiklediğini ancak teknik yetersizlikler bulunduğunu, hükümetin başka suçlular aradığını belirten gazete, benzer şekilde İtalya ve Yunanistan’ın da yangınlarla boğuştuğunu yazdı. FAZ, bölgeye hakim olan kuru bir sıcağın yangının en büyük tetikleyicisi olduğunu vurguladı.

İSVİÇRE BASINI: GÖKTEN KÜL YAĞIYOR

İsviçre’nin çok satan gazetesi Blick de, Türkiye’deki yangınları manşetine taşıdı. Gazete, “Gökten kül ve kurum yağıyor“ başlığını kullandı.

Bunun dışında Türkiye’deki orman yangınları, Avrupa’nın tüm yayın organlarında, ajanslarda ve sosyal medya mecralarında geniş yer buluyor.