Akşener: Geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçim çalışmaları kapsamında Sivas’ta partililerle bir araya geldi. Akşener, siyasi cinayetlerin hesabını sormak için iktidara gelmeleri gerektiğini söyledi. Ankara’da, 30 Aralık 2022 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in kendisini ziyaret ettiğini anlatan Akşener, Ateş’in küçük kızının yaşadığı travmayı paylaştı. Akşener, “Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi. Onun için de hiçbirimiz korkmadık ama o çocuğun babasını katledenler torbacılar, torbacılar. Ve onların yarın ne yapacaklarını o çocuk bilmiyor” dedi.

Akşener, Sivas’ta yaptığı konuşmada, İYİ Parti’nin Sivas Belediye Başkan adayı Mehmet Ceyhan’ın seçilmesi için destek istedi. Akşener, “Önce Mehmet Ceyhan’ın seçimi için el vermenizi, yol vermenizi, 2028’de de bizi iktidar etmenizi istiyorum ki hem Muhsin başkanın hem de Sinan Ateş’in katillerinin bulunması için” diye konuştu. Akşener, Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasının da aydınlatılması gerektiğini vurguladı.

Akşener, Ankara’da kendisini ziyaret eden Ayşe Ateş’in yaşadıklarını da anlattı. Akşener, “Ben ısrarla her şeyi takip ederim ama siyasi malzeme haline getirmem. Ama bunu kendisi anlattığı için sizlerle paylaşmak isterim. Ayşe benim evladım gibi. Telefon açtı bana dedi ki, ‘Abla çocuklarla sana gelmek istiyoruz’. Ben de dedim ki, ‘Eve mi?’; ‘Her yere olabilir’ dedi. Dedim ki ‘Partiye olabilir mi çocuklar da eğlensin, işte herkes seviyor onları, kalabalık’. ‘Olur’ dedi” şeklinde konuştu.

Akşener, Ateş’in küçük kızının ellerinin ve ayaklarının buz gibi olduğunu söyledi. Akşener, “Neden biliyor musunuz? Haykıra haykıra ağlayasım var. ‘Anne gözümün önünden ayrılma ya seni de babam gibi vururlarsa’. Nasıl biliyor musunuz, titriyor. Çünkü torbacılar öldürdü, katletti” dedi. Akşener, siyasi cinayetlerin arkasında uyuşturucu ticareti yapan çetelerin olduğunu iddia etti.

Akşener, “Milliyetçi çocuklar içeri alınıyor bölücülüğü övenler fikir hürriyetinden yararlanıyor” diyerek hükümete eleştiri getirdi. Akşener, “Bu çocukların ahının yerde kalmaması için bizi seçin” çağrısında bulundu.

Meral Akşener’in konuşması ajanslara düşer düşmez yeni bir tartışma gündeme geldi. Haklı olarak bir çok kesimden hangi siyasi cinayetin mertçe olduğu soruldu.