2001 FO32 asteroidi bugün Dünya’ya en yakın noktadan geçecek

Gök cismi Dünya’ya “güvenli bir mesafeden”, 2 milyon km öteden geçecek. 2001 FO32, bundan sonraki en yakın geçişisini 2052’de yapacak. 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bu yıl Dünya’ya yaklaşacağı tahmin edilen en büyük asteroidin gezegenimize bugün “güvenli bir mesafeden” hızla geçeceğini bildirdi.

Bilim adamları, asteroidin 396 ile 680 metre genişliğinde olduğunu tahmin ediyor.

2001 FO32 olarak adlandırılan asteroit, Dünya’ya en fazla 2 milyon km yaklaşacak. Bu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beş katından fazla. 2001 FO32, Dünya’nın çevresinden geçen asteroitlerin çoğundan daha hızlı hareket ediyor ve Dünya’ya en yakın noktadayken saatte 124 bin km hızla yol alacağı tahmin ediliyor.

NASA’dan yapılan açıklamada, “Günümüzde ya da gelecek yüzyıllarda herhangi bir gök cisminin Dünya’ya çarpma tehdidi bulunmadığı” bildirildi.

Yeryüzüne Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi direktörü Paul Chodas, yaptığı açıklamada, “2001 FO32’nin Güneş etrafındaki yörüngesini tam olarak biliyoruz, çünkü 20 yıl önce keşfedilmesinden bu yana onu hep izledik. Dünya’ya 2 milyon km’den daha fazla yaklaşma ihtimali yok” dedi.

2001 FO32 herhangi bir tehlikeye neden olacak kadar yaklaşmasa da yakınlığı göz önüne alındığında potansiyel olarak tehlikeli bir asteroit olarak görülüyor.

Yeryüzüne Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi, Dünya’yı etkileme olasılıkları olup olmadığını belirlemek için teleskop ve radarlar aracılığıyla bu tür nesnelerin yörüngelerini izliyor.

2001 FO32, güneş etrafındaki açılı ve uzun yörüngesi nedeniyle diğerlerinden daha hızlı hareket ediyor.

Bu yörünge, asteroidi güneşe en yakın gezegen olan Merkür’den daha fazla güneşe yaklaştırıyor ve güneş sisteminin dördüncü gezegeni olan Mars’tan dört kat daha uzağa götürüyor.

2001 FO32, Güneş’e yaklaştıkça hızlanıyor, uzayın derinliklerine doğru ilerleyerek Güneş’ten uzaklaştıkça hızı düşüyor.

Bu yörüngede bir turu tamamlaması 810 gün süren 2001 FO32’in bundan sonraki Dünya’ya en yakın geçişinin 2052’de olması bekleniyor.