Yeni Sarı Yelekliler mi? (Özgürlük Konvoyu)

Convoi de la Liberté


Ocak ayı sonunda Kanada’daki Kamyoncuların eyleminden esinlenerek ortaya çıkan (Convoi de la Liberté)Özgürlük Konvoyu güney ve güney batı Fransa’dan hareketle Başkent  Paris’e oradan dan Avrupa’nın başkenti Brüksel’e yürüyor.

 2 Şubat itibari ile Özgürlük Konvoyu 250 000’e yakın destekçi buldu.

Kanada’da ki hareketi Kamyoncular başlattı. Covid-19 aşı zorunluluğu ve “Aşı Pasaportu” kuralına karşı harekete geçen 500 kamyoncunun Ottawa’yı bloke etmesi ile zirveye çıktı.  Kamyoncuların eylem gerekçesi” başka sektör ve iş kollarında değil de özellikle  kendilerine zorunlu kılınan aşı zorunluluğu”. İdi.. Eylemleri Kanada’yı felç etti..

Fransa’ da  Covıd-19 Aşı  ve “Aşı Pasaportu” karşıtı kesim  Kanada’daki bu eylemden esinlenerek “Özgürlük Konvoyu “ adlı bir “Hareket” oluşturdu.  “ Covid 19 Aşısı  ve   Aşı Pasaportu” karşıtı kesim Fransa’da küçümsenmeyecek bir kitleyi oluşturuyor. Bu hareket  de bir yıl önce kendisine Bloc Lorrain**” adını veren anarşist bir gurup tarafından başlatıldı  Bu kesimin Fransa da toplam  olarak 5 Milyona yaklaştığı tahmin ediliyor.

Ancak bu eylem ve katılanların Fransa’daki  bütün bu kesimi  temsil ettiği  söylenemez.

“Özgürlük Konvoyu “10 Şubat’ta Bordeaux , Bayonne . Charbourg  Nice ve Strasburg’dan  Paris’e hareket etti..  

Bu hareket kendisinden çok Sarı Yelekliler hareketi ile benzerliği tartışmasında gündeme oturdu. 

Yeni Bir Sarı Yelekli Hareketi mi?

 Sarı Yelekliler hareketi kendisinden sonra “Partili Olmayan*” tüm hareketlerin esin kaynağıdır. O nedenle bu bir Sarı Yelekli hareketi Mİ? Sorusuna DEĞİL! cevabı veremeyiz. Ancak arada benzerlikten çok  farklılıkların  olduğunu söyleyebiliriz .

Sarı Yelekliler  Provansa da köylerde- kırda halkın kendiliğinden ve KENDİ KAPISININ ÖNÜNE çıkması ile başladı…

 Ve katılanların KENDİLERİ  vardı .Ve kendi varlıklarının pozisyonunu  ortaya koydular ve kendi yöntemlerini kedileri ardılar bulamadılar, bocaladılar   şaşkınlık yaşadılar.. Ama KENDİLERİ idi…… 

 Bu Sarı Yelekliler ile “benzer “ hareketlerin temel ayrımıdır.

 Bu temel ayırıma bir çok “Diğer- benzemeyen” ayrım ilave edile bilir. Örneğin Baştan organize, Nice’den 9 Şubat’ta kalkıp 11 Şubatta  Paris’e, oradan da  14 Şubat’ta .Bürüksele.. yürüyeceğiz..” gibi.

Benzer özellikler de var elbette Sarı Yelekliler ile. Sağcı ve faşist örgütlerin hareketin içinde olması , aynı zaman Anarşist sol gurupların “Dahil olması” ..

Ancak Özgürlük Konvoyu ’da bu guruplar aktif olarak ve KENDİLERİNİ ADLANDIRARAK baştan işin içindeler… Örneğin  bir yıl önce kurulmuş olan Anarşist Gurup Le Bloc Lorrain bu hareketi başlatanlardan biri.

 Ama aynı zamanda ilk hareket eden destekleyen ve içinde olan Patriotes Partisinin başkanı Faşist lider Florian Philippot , RN lideri Marie Le Pen  de var. 

Sarı Yeleklilerden kalan isimler de var bu hareketi destekleyen.. Çoğunluğu Maxime Nicolle ,Eric Drouet gibi  hareketi “Halk Direnişine “ dönüşünde terekedenler. Daha sonra Fransa’nın yeni Faşist hareketinin lideri E.Zemmour’u  destekleyen  Jacline Mouraud….gibi. Ama Sarı Yelekliler direnişini sonuna kadar destekleyen figürlerden Jérome Rodrigues  de destekleyenler içerisinde.

 Bu hareketin bir başka özelliği de ekonomik kategori olarak biraz  daha “İyi”  kesimin yürütüyor olması. 

Sarı yelekliler   Bordeaux yakınlarından kalkıp Paris’e gelmek için, ya bir gurup arkadaşın ortak arabası ya da bir ortak otobüsü ile  hareket edebiliyordu. Bürüksel biraz değil bayağı bir “Lüks” idi onlar için..….Bu harekete katılanlar Nice den kalkıp Paris’e oradan da Brüksel’e  kendi araç ve imkanları  ile gidiyor. Talepleri de Satın alma güçlerinin düşmesi, geçim sıkıntısı, yoksullaşmadan çok Covid 19 aşısının  ve getirdiği kısıtlamaların “Özgürlüklerine getirdiği sınırlar.” 

Bu  mevcut İktidara muhalif  ve halk hareketi olduğu için hemen hemen tüm muhalif partilerce destekleniyor…LR -Valérie Pécresse’den Le Pen’e ,oradan E.Zemmour’a kadar……

Elbette Sol’dan da destek alıyor… Her ne kadar Mélenchone sözcülerinden LFİ Milletvekili Adrien Quatennens “Çoğu E.Zemmour’un militanı “ dese de…

NPA (Neuveau Partı Antıcapitaliste )  cumurbaşkanı adayı Philippe Poutou “Biz asi karşıtı değiliz, bu hareket içinde aşırı sağ parti ve hareketlerin olduğu aşı karşıtı bir hareket.. Ancak  halkın taleplerini ifade etmeleri yönünden desteliyor, Paris’e sokulmama, gösteri yapmalarının yasaklanmasına da karşı çıkıyoruz. “ açıklaması ile “desteğini “ ifade etti.

Aynı zamanda diğer  Sol partilerden ne de sendikalardan bir ses gelmemesi de hareketin “Sol” cenahta pek destek görmediğinin ifadesi..

 11 Şubat’ta Paris’te olacaklarını açıkladı Yürüyüşçüler.  Karşı atak olarak  Paris Polis Şefi Didier Lallement  Yürüyüşçülerin Paris’e girişini yasakladı.. 1 500 civarında Paris’e yaklaşan göstericiye karşı  şimdiden 7 500 polis dikti.

 Göstericiler cumartesi Paris kapılarına dayandığında ne olacağını göreceğiz..

 Ancak şimdiden görünen o ki sol ve komünistler yine halk muhalefetini uzaktan seyretmeyi sürdürüyorlar. Yaklaşım olarak halk hareketlerinin “Kendi, talep ve Teorilerine uygun bir noktaya gelmesini” beklemekteler. Eğer kendi yaklaşım anlayış ve teorilerine uymuyor, ve de üstüne üstlük, Sermaye temsilcileri ve faşistler tarafından körükleniyor ise ..halk muhalefeti MUHALEFET olarak algılanmıyor….Bu nedenle Sol bu tür protesto  hareketlerin içinde olmuyor. 

 Onlara Sarı Yelekliler hareketinin örettiği “Hiç değilse karşı durma!” dersini aldıklarını göre biliyoruz…

“ Özgürlük Konvoyu ”Protesto hareketine,içinde yer almasa da, sol karşı değil…


 *“Partili “ kavramından, Komünist, Katolik, Faşist , Irkçı… Parti ve örgütlerin bizatihi organize ettiği” hareketleri kastediyorum.

**  Le Bloc Lorrain ve simgesi…

Celal ÖZKAN
Latest posts by Celal ÖZKAN (see all)