Yeni Bir Parçacık Daha Bulundu

Bugün, CERN’deki LHCb deneyi, Avrupa Fizik Derneği Yüksek Enerji Fiziği Konferansı’nda (EPS-HEP) yeni bir keşif sunuldu. LHCb tarafından keşfedilen ve T cc + olarak etiketlenen yeni parçacık , bir tetrakuarktır—iki kuark ve iki antikuark içeren egzotik bir hadron. Şimdiye kadar keşfedilen en uzun ömürlü egzotik madde parçacığı ve iki ağır kuark, iki hafif antikuark içeren ilk parçacıktır.

Kuarklar, maddenin inşa edildiği temel yapı taşlarıdır. Üç kuarktan oluşan proton ve nötron gibi hadronların yani baryonları ve kuark-antikuark çiftleri olarak oluşan mezonları oluşturmak üzere birleşirler. Son yıllarda, egzotik hadronlar olarak adlandırılan bir dizi -geleneksel iki veya üç kuark yerine dört veya beş kuark içeren parçacıklar- bulundu. Bugünün keşfi, özellikle benzersiz bir egzotik hadron.

Son yıllarda birkaç tetrakuark keşfedildi (biri iki tılsım kuarkı ve iki tılsım antikuark), ancak bu, onları dengelemek için tılsım antikuarkları olmadan iki tılsım kuarkı içeren parçacıkların ilkidir. Fizikçiler buna “açık tılsım” (bu durumda, “çift açık tılsım”) derler. Bir tılsım kuarkı ve bir tılsım antikuarkı içeren parçacıklar “gizli tılsım”a sahiptirler—tıpkı pozitif ve negatif bir elektrik yükünün yapacağı gibi, tüm parçacığın tılsım kuantum sayısı sıfıra eşittir. Burada tılsım kuantum sayısı ikiyi toplar, yani iki katı tılsımı vardır!

Bazı okuyucularımız için bu kavramlar biraz garip gelebilir konuya hakim olmayanlar için standart modeli incelemelerini tavsiye ederiz. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki bulunan bu yeni parçacık fizik dünyası için oldukça heyecan verici bir haber.

Bu yazı Astraphysic.com tarafından Türkçeye aktarılmış olup yazının aslı  phys.org sitesine aittir, orijinaline mümkün olduğunca sadık kalmak koşuluyla dilimize çevirilmis olsa da editoryal tarafından katkıda bulunulmuştur. Bu sebeple Astraphysic.com içerik izinlerine tabidir. Astraphysic.com referans gösterilmek koşuluyla kullanıma izin verilmiştir.

Kaynak: https://phys.org/news/2021-07-exotic-particle-tetraquark.html

Çeviri: Sinan YAVUZ