Varlık Fonu: Eleştiriler Artıyor, Kayırmacılık İddiaları Gündemden Düşmüyor

Türkiye’nin en büyük kamu iktisadi teşebbüslerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Varlık Fonu, kurulduğundan bu yana Erdoğan’a yakın isimlere adeta arpalık olduğu yönünde artan eleştirilere maruz kalıyor.

Fonun yönetim kurulu üyeleri ve bünyesindeki şirketlerin yönetim kurullarına yapılan atamalar, kamu kaynaklarının israf edildiği ve kayırmacılık yapıldığı iddialarını güçlendiriyor.

Varlık Fonu’nun yönetim kurulunda, Erdoğan’a yakın isimlere önemli görevler verildiği görülüyor. Fonun yönetim kurulu başkanı, Erdoğan’ın eski başdanışmanı Salim Arda Ermut. Ayrıca, fonun yönetim kurulunda AKP’li eski milletvekilleri, parti üyeleri ve il başkanları gibi isimler yer alıyor.

Yönetim kurulu üyeleri, ikişer üçer aylık huzur hakkı maaşı alıyor. Bu maaşlar, kamuda görev yapan üst düzey yöneticilerin maaşlarını geride bırakacak kadar yüksek seviyelerde. Örneğin, Varlık Fonu’nun yönetim kurulu başkanı Salim Arda Ermut’un huzur hakkı maaşı 130 bin lira civarında. Bu durum, kamu kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmadığı eleştirilerini beraberinde getiriyor.

Eleştiriler, sadece Varlık Fonu’nun yönetim kurulu ile sınırlı değil. Fonun bünyesindeki şirketlerin yönetim kurullarına da Erdoğan’a yakın isimler atanıyor.  Örneğin, Türk Hava Yolları’nın yönetim kuruluna AKP’li eski milletvekilleri ve milletvekili damatları ve parti üyeleri atandı. Bu atamaların, kayırmacılık ve kamu kaynaklarının israfına yol açmanın ötesinde talan edildiği izlenimi veriyor.

Kayırmacılık ve kamu kaynaklarının israfı/yağmalandığı iddiaları, özellikle muhalif kesimler ve partiler tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Ayrıca, atamaların liyakat yerine siyasi bağlantılara dayandığı ve atanan isimlerin şirketlerin yönetiminde yetkin olmadığı iddiaları da gündemde.

Varlık Fonu’nun Erdoğan’a yakın isimlere adeta arpalık olduğu yönündeki eleştiriler, kamuoyunda giderek daha fazla dikkat çekiyor. Fonun yönetiminde ve bünyesindeki şirketlerin yönetiminde Erdoğan’a yakın isimlerin ağırlığı, yüksek maaşlar ve huzur hakkı ödemeleri, kamu kaynaklarının israf edilmesi ve kayırmacılık iddiaları eleştirilerin temelini oluşturuyor.

Son olarak, Turkcell’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Nisan 2021’den bu yana Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Şenol Kazancı, Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Bülent Aksu’dan boşalan yönetim kurulu üyeliğine ise eski AKP Milletvekili Ayşe Nur Bahçekaplı getirildi. Öte yandan, AKP eski milletvekili Afif Demirkıran da halen Turkcell Yönetim Kurulu üyesi konumunda.

NHY/ Uğur Kaymaz