Uzmanından yaban hayvanları için uyarı: Doğaya atılan çöpler avcılık kadar tehlikeli


Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bazı piknikçiler tarafından doğaya atılan çöp ve atık maddeler, çevre kirliliğinin yanı sıra, park içerisinde bulunan yaban hayvanları için tehlike oluşturuyor. Bölgedeki yaban keçilerinin plastik poşetleri yediği anlar kameraya yansırken, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Bu plastik çöpler yaban keçilerinin biyoloji ve fizyolojisini bozuyor. Bu çöpler keçilerin neslinin tükenmesine sebebiyet verecek” dedi.

Dersim ve Ovacık arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı, 42 bin hektarlık alanıyla vaşak, yaban keçisi, tilki, kurt, sansar, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, ur kekliği, çengel boynuzlu dağ keçisi ve ayı gibi birçok canlı türüne de ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken Milli Parkı görmeye gelenlerin bir kısmı doğal güzelliğin keyfini çıkarırken bir kısmı da piknik yaptıktan sonra çöplerini çevreye ve yol kenarlarına bırakıyor. Atılan çöp ve atık maddeler, çevre kirliliğine yol açarken, parkta barınan hayvanlara da zarar veriyor. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) ile korunan ve Dünya Doğa Koruma Birliği’nce (IUCN) yayımlanan ‘Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ndeki yaban keçileri, tuz ihtiyaçlarını karşılamak için Milli Park sınırları içinde yer alan Tunceli-Ovacık kara yoluna kadar inerek kaya ve asfaltı yalarken, çevreye atılan çöp ve özellikle plastik atıkları da kemiriyor.

“Plastik poşetler bu hayvanların neslinin tükenmesine sebep olacak”

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, doğaya atılan plastik poşetlerin yaban hayvanlarının neslinin tükenmesine neden olacağını belirterek ” İnsanların tabiata attığı çöpler çevreye zarar verdiği gibi yaban hayvanlarına da zarar veriyor. Bu çöplerden özellikle plastik poşetler insanlarda olduğu gibi artık yaban hayvanları içinde büyük bir tehlike. Dağ keçileri, Tunceli-Ovacık yolunda gördükleri plastik poşetleri çiğniyorlar. Bu durum alışık olduğumuz bir durum değil. Tuza olan ihtiyacından dolayı bunları çiğniyor ve yiyor. Çünkü poşetlerdeki ketçap ve sosyal kalıntıları ilgisini çekiyor. Çiğnediği zaman ister istemez vücuduna plastik giriyor. Nasıl plastik insanlara zarar verirse yaban hayvanlarına da zarar vermektedir. Yaban keçileri çok nadirdir. Bu plastik çöpler yaban keçilerinin Biyoloji ve fizyolojisini bozuyor. Doğaya atılan bu çöpler keçilerin neslinin tükenmesine sebebiyet verecektir. Avcılık ne kadar bu canlılar için büyük bir tehditse doğaya atılan bu çöplerde o kadar büyük bir tehdittir. Görüyorsunuz, Türkiye’de sayıları her geçen gün azalıyor. Son zamanlarda Suda toprakta mikro seviyede plastik var. O yüzden tüm vatandaşlardan beklentimiz çöplerini yabana atmamaları lazım. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz” dedi.