Üç ayda dört kez zamlanan çayı bu kez de kuraklık vurdu

Üç ay içinde dört kez zamlanan çay fiyatları, bu kez de üretimdeki düşüşle karşı karşıya. Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi ve yağışların azalması, Doğu Karadeniz’deki çay tarımını olumsuz etkiledi. Rekoltenin bu yıl en az yüzde 20 düşüş bekleniyor.

Küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklıktan etkilenen çay tarımında, hava sıcaklıların yüksek seyretmesi ve yağış oranlarındaki azalma rekolte kaybına yol açıyor.

Çayda, kuraklığın yanı sıra yanlış hasat ve eksik gübreleme nedeniyle son 5 yılda rekoltede düşüşün sürdüğü gözlemleniyor.

Geçen yıla göre daha büyük düşüş bekleniyor

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, rekoltedeki düşüşün süreceğini belirterek, ısınan hava koşullarına uygun çay bahçeleri oluşturmasını önerdi.

Erdoğan, “Bugün biz eksikleri tespit etmeye çalışıyoruz. 5 yıl geriye baktığımızda; çay tarımında rekolte olarak, yüzde 18 ile yüzde 20 arasında bir düşüş görülmekte. Geçen yıl da bu düşüşü yaşadık. Belki bu yıl biraz daha fazla bu düşüşü yaşayacağız” dedi.

Yanlış hasat ve iklim değişikliği etkili oldu

Çay tarımında yapılan yanlış hasat ve küresel ısınmanın rekolte kaybına neden olduğunu da söyleyen Erdoğan, “Bu dönemde tarlada işçi anlamında çalışan yurt dışı kökenli bir sürü işçi geldi. Bu işçiler çay toplamayı bilmediği için tarlaya zarar verdi. Tarlada, 2 ve 3’üncü sürgünde kalması gerekli yeşil yaprak kalmadı. Bunlar toplamadan kaynaklı yapılan hatalar” dedi.

“Bunun yanında hava şartları ve küresel ısınmanın etkilerini bölgede görmeye başladık” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bölgede yağmurların ve sıcaklıkların dengesizliğini yaşadık. Rizede geçmişte 37 derece hava sıcaklığını çok az görmüştüm ama bu yaz yaklaşık 20 gün üst üste 37 derece sıcaklıkları gördük. Çay bitkimiz buna hazır değil. Yağmur yağmadığı dönemlerin uzun olup, sıcakların yüksek olması bitkinin ürün vermekten çok kendini korumaya almasına sebep olmuş.”

Üç ayda dört kez zam

Öte yandan, çay fiyatları son üç ayda dört kez zamlandı.

Çaya 8 Haziran’da yüzde 43-45 aralığında, 14 Temmuz’da yüzde 9,8 oranında ve 15 Ağustos’ta yüzde 5 oranında zam yapan Çaykur, son olarak 12 Eylül’de yüzde 15 oranında bir zam daha yaptı.

Çaya yüzde 90’ı aşan zam

Böylece, seçimden önce 10 ay boyunca çaya zam yapmayan Çaykur, seçimlerden sonra üç ayda toplam yüzde 90’ı aşan oranda zam yapmış oldu.

Üç ay içinde dört kez zamlanan çay fiyatları, bu kez de üretimdeki düşüşle karşı karşıya. Kuraklık, yanlış hasat ve eksik gübreleme nedeniyle rekoltede yüzde 20’ye varan bir düşüş bekleniyor. Bu durum, çay fiyatlarını daha da artırabilir.

NHY/ DHA, Sözcü

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku