Türkiye’de, düşük standartlı maskelere sertifika verildiği öne sürüldü…

Türkiye’de bir şirketin sertifika verdiği bazı maskelerin koruyuculuk oranı İtalya’da yapılan testlerde standartların çok altında bulundu. İtalyan basını, olayla ilgili olarak İtalyan savcılar ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarınca inceleme başlatıldığını bildirdi. Türk şirket ise bir sorun varsa bunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirtti.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, yapılan denetimlerde bazı maskelerin koruyuculuk oranının düşük olduğu belirlenince Roma Başsavcılığı ve AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’na bağlı Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Kurumu (OLAF) tarafından inceleme başlatıldı.

Söz konusu düşük standartlı maskelerin, Çin’de üretildiği ve Türk şirket Universalcert tarafından verilen CE2163 sertifikasını taşıdığı belirlendi.

İstanbul merkezli Universalcert (Universal Uygunluk Degerlendirme Hizmetleri ve Tic. A.Ş.), Avrupa Komisyonu’na akredite olmuş ve maskelerin AB ülkelerinde satılabilmesi için gerekli sertifikayı verme yetkisine sahip bir şirket. Ancak söz konusu CE2163 sertifikasını taşıyan maskelerin bir kısmının bu sertifikasının gerektirdiği standartların altında olduğu tespit edildi.
İtalya’nın kuzeyindeki Alto Adige bölgesinde bir şirket, satın aldığı maskelerin kalitesinden şüphelenince bağımsız bir laboratuvarda test yaptırdı.