TTB’den ‘Fincancı’ya özgürlük’ çağrısı


TTB Merkez Konseyi 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten, tutuklu başkanları Şebnem Korur Fincancı’nın özgürlüğünü isteyerek, “Hekimlerin mücadelesi devam edecek” dedi.

İstanbul’da 26 Ekim’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve kimyasal silah kullanımına dair değerlendirmeleri nedeniyle hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı için Ankara’da açıklama yapıldı. TTB Genel Merkezi önünde yapılan açıklamada Fincancı’nın özgürlüğü talep edildi.

TTB Merkez Konseyi 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten, Fincancı’nın tutukluluğunun üzerinden bir ay geçtiğine işaret ederek, “Bizler, mesleki bağımsızlık ilkelerine yöneltilen bu antidemokratik müdahaleleri tüm topluma verilmiş bir gözdağı olarak görüyoruz. Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarının son dönem Covid-19 salgınında olduğu gibi bilimsel bilgiyi her daim, şeffaf bir şekilde toplumla paylaşması, hekimlerin emeğini ve sözünü meydanlara taşıyarak çalışma koşullarını savunması, belli ki iktidarı rahatsız etmiştir. TTB susarsa sağlık da susar” dedi.

TTB’nin önemi

TTB olmadan nitelikli toplum sağlığının da olmayacağını belirten Ökten, şunları söyledi: “TTB, her türlü zorbalığa rağmen toplum sağlığını ön planda tutmuş, paylaştığı tüm veriler ve önerilerde haklı çıkmıştır. Bilinmelidir ki TTB olmadan sağlık, TTB olmadan nitelikli sağlık hizmeti, TTB olmadan sağlık hakkı mücadelesi, TTB olmadan hekim emeği mücadelesi olmaz. Meslek örgütümüzün tarihinden aldığımız güçle dün olduğu gibi bugün de hem meslek örgütümüzün hem de Merkez Konseyi Başkanı’mız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın yanında olacağız. Halkın sağlığı, hekimlerin hakları için kılını kıpırdatmayanların, TTB’nin yasası ve geleceği hakkında tek bir söz etmeye hakları yoktur. Biz, topluma ve hekimlere, onların sağlığını ve emeğini korumak için söz verdik ve dün olduğu gibi bugün de hiçbir iktidar bize geri adım attıramayacak. Türk Tabipleri Birliği, kimlerin iktidarda olduğuna bakmadan, tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de hekimler için hekimlerle birlikte mücadelesine devam edecektir.”