Tecavüz faili öğretmenden ‘iffet’ savunması

Öğrencisine taciz ve tecavüz suçlarından tutuklu yargılanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş’in “iffet” savunmasına, mahkeme başkanı “sen kimsin” diyerek tepki gösterdi.
Ankara’nın Keçiören ilçesinde geçen yıl 14 yaşındaki F.N.Ö. adlı öğrenciye tecavüz ve cinsel tacizde bulunmak suçlarından yargılanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş’in duruşması, Ankara 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, tutuklu bulunan Yükselmiş hazır edildi.
Fail Yükselmiş, duruşmadaki ifadesinde F.N.Ö.’nün halası tarafından kendisine komplo kurulduğunu ileri sürdü. Yükselmiş, dosyaya giren WhatsApp konuşmaları ve gece vakti saatlerce yaptığı telefon görüşmelerinin hafızlık eğitimi için olduğunu, mesajlardaki cinsel içerikli yazışmaların sorulması üzerine ise öğrencinin “iffetini koruduğunu” savundu.
MAHKEME BAŞKANINDAN TEPKİ 
Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Sen kimsin, iffet korumak gibi bir görevin mi var? Kaç öğrencinin iffetini korudun?” diyerek, Yükselmiş’e tepki gösterdi. Mahkeme başkanının sorusuna Yükselmiş, “Sadece F.N.Ö.’yü korudum” cevabını verdi. Tanıkların dinlenmesinin ardından çocuğun sonraki celsede dinlenmesine ve Yükselmiş’in tutukluluk halinin devamına karar verilerek, ertelendi.
NE OLMUŞTU?
F.N.Ö. geçen yıl halasına, okulda görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş’in, tecavüzünü anlatarak, kimseye söylememesi için tehdit edildiğini ve bu eylemin tehditlerle devam ettiğini söyledi. Çocuk, daha sonra halasına öğretmeninin cinsel taciz içerikli mesajlarını da gösterdi. Şikayet üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Yazışmalar da savcılığa delil olarak sunuldu. Gözaltına alınan Yükselmiş, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanırken, emekliye ayrıldı.
Savcılık soruşturması sonucu fail Yükselmiş hakkında, “Zincirleme şekilde öğretici tarafından çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Zincirleme şekilde elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanarak öğretici tarafından çocuğa karşı cinsel taciz”, “Zincirleme şekilde cinsel amaçla çocuğu hürriyetinden yoksun kılma”, “Zincirleme şekilde konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Zincirleme şekilde tehdit” suçlarından 83 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, F.N.Ö.’nün psikologlar gözetiminde alınan ifadesine de yer verildi. F.N.Ö., Yükselmiş’in, telefonla tacizleri dışında yalnız olduğu zamanlarda eve gelerek tecavüzde bulunduğunu belirtti. (MA)