Tarım işçisi ailenin çocuğuna ait ceset, su birikintisinde bulundu


Urfa’dan çalışmak için Çorum’a giden mevsimlik tarım işçisi Kubacık ailesinin, 13 yaşındaki oğulları Ali Kubacık’tan haber alamadıklarını bildirmesi üzerine arazide arama çalışmalarına başlandı.

Çorum’un Alaca ilçesinde kayıp ihbarı yapılan mevsimlik tarım işçisi ailenin çocuğuna ait ceset, isale hattı inşaatındaki su birikintisinde bulundu.

Urfa’dan çalışmak için Çorum’a giden mevsimlik tarım işçisi Kubacık ailesinin, 13 yaşındaki oğulları Ali Kubacık’tan haber alamadıklarını bildirmesi üzerine arazide arama çalışmalarına başlandı.

Uzun süren arama kurtarma çalışmalarında netice alınamayınca bölgedeki isale hattı inşaatındaki su birikintisinde arama yapılması için İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünden yardım istendi.

Gece geç saatlerde yaklaşık 3 metre derinliğindeki su birikintisine giren AFAD dalgıçları, kayıp ihbarından yaklaşık 6 saat sonra çocuğun cansız bedenine ulaştı. Cenaze otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

“İş cinayetlerinde ölen çocukların %53’ü tarım işçisi”

İSİG Meclisi’nden (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi) Pınar Abdal, tarımın Türkiye’de ücretli ve ücretsiz aile işçisi çocuk işçiliğin en yoğun olduğu işkolu ve çocuk işçiliği bakımından başlıca sektör olduğun belirtmişti.

“Çocuk iş cinayetleri de ağırlıklı olarak çocuk istihdamının en fazla olduğu ve kötü çalışma koşullarının yoğun olduğu alanlardan biri olan tarımda yoğunlaşıyor. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin konakladıkları yerleşim yerlerinde yaşayanların yarısından fazlasının çocuk olduğu biliniyor. Bunların arasında ailesinin yanında götürmek zorunda olduğu küçük çocuklar da var.

“İş cinayetlerinde yaşamını yitiren çocukların yüzde 53’ü tarım işçisi. Tarım sektöründe çalışan çocuklar, tarım arazisine ulaşmak üzere kamyonet ve traktör kazaları, böcek ve tarım ilaçları olmak üzere kimyasal maddeye maruz kalınması, aşırı sıcak ve nemli ortamlarda çalışma, böcek ısırmaları gibi pek çok sebeple daha yaşamlarını yitiriyor.”

Kaynak: BiaNet (AÖ)