Sinan Aygül, saldırganlara hakaret ettiği iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı

Saldırganlara hakaret ettiği iddiasıyla hapis cezasına çarptırılan gazeteci Sinan Aygül’ün durumu, basın özgürlüğü açısından endişe verici

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 17 Haziran 2023 tarihinde Tatvan ilçesinde iş yerinden çıktığı sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından darp edilmişti.

Saldırı anı güvenlik kameralarına yansımış, saldırganlar yakalanarak gözaltına alınmıştı. Ancak Aygül, saldırı sırasında kendisine küfür eden saldırganlara karşılık verdiği için “hakaret” suçlamasıyla yargılandı ve 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar, basın örgütleri ve meslektaşları tarafından tepkiyle karşılandı.

Aygül’ün avukatı Mehmet Emin Aktar, kararı temyiz edeceklerini söyledi. Aktar, “Bu karar, basın özgürlüğüne ve gazetecilik mesleğine yapılmış bir darbedir. Müvekkilim, saldırının mağduru iken sanık durumuna düşürülmüştür. Saldırının faili olan kişiler ise serbest bırakılmıştır. Bu adaletsizliğe sessiz kalmayacağız” dedi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Türenç, “Sinan Aygül’ün maruz kaldığı saldırı ve sonrasında verilen hapis cezası, Türkiye’de gazetecilerin yaşadığı baskı ve zorlukların bir örneğidir. Bu karar, basın özgürlüğünü ve halkın haber alma hakkını ihlal etmektedir. Sinan Aygül’ün yanındayız ve kararın bozulmasını umuyoruz” diye konuştu.