Sendika hakkı için direnen Trendyol depo işçileri gözaltına alındı

Trendyol’un İstanbul’daki depo işçileri, sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını iddia ediyor. 24 gündür haklarını arayan işçiler, bugün şirketin merkez binası önünde basın açıklaması yaptı. Polis, eylem yapan işçilere müdahale ederek 12 kişiyi gözaltına aldı.

İşçiler, Trendyol’un sendikal baskı yaptığını ve iş güvencesi sağlamadığını söylüyor. İşten atılan işçilerden Mehmet Yılmaz, “Biz sendikaya üye olduğumuz için işten çıkarıldık. Şirket bize hiçbir gerekçe göstermedi. Biz haklarımızı istiyoruz. Trendyol, Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketi ama çalışanlarına en kötü muameleyi yapıyor” dedi.

Trendyol ise iddiaları reddederek, işten çıkarmaların performans değerlendirmesi sonucunda yapıldığını açıkladı. Şirket sözcüsü, “Trendyol olarak çalışanlarımızın sendikal haklarına saygı duyuyoruz. İşten çıkarmalar, sendikal üyelikle ilgili değil, objektif kriterlere dayalı olarak gerçekleştirildi. Eylem yapan işçilerin bir kısmı zaten şirketimizle ilişiği kesilmiş kişilerdir” diye konuştu.

İşçilerin avukatı ise şirketin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Trendyol, işçilerin sendikal örgütlenmesini engellemeye çalışıyor. İşten çıkarmalar keyfi ve haksızdır. İşçilerin gözaltına alınması ise tam bir hukuksuzluktur. İşçiler serbest bırakılmalı ve hakları iade edilmelidir” dedi.

Trendyol depo işçilerinin direnişi, sosyal medyada da büyük destek gördü. #TrendyolİşçisiYalnızDeğildir etiketiyle binlerce mesaj paylaşıldı. Birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti de işçilere dayanışma mesajları gönderdi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku