Sakarya’daki havai fişek fabrikasında patlama: 56 yaralı

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Patlamada saat 13.40 itibarıyla 56 yaralı olduğu bildirildi.

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu.

Sakarya Valisi saat 13.40 sıralarında yaptığı açıklamada 56 yaralının hastaneye kaldırıldığını ve can kaybının olmadığını bildirdi.

Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu.

Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı.  Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

“İçeride 150 kadar çalışan var”

Hendek Belediye Başkanı yaptığı açıklamada, patlamaların halen sürdüğünü söyledi. Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “İçeride 150 kadar çalışan vardı. 3 yıl önce de aynı bölgede patlama olmuştu” dedi.

CHP’li heyet bölgeye gidiyor

Aralarında grup başkanvekilleri, milletvekilleri, genel başkan yardımcılarının da bulunduğu CHP’li heyet patlamanın gerçekleştiği bölgeye gidiyor.

CHP’li heyete TBMM Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da eşlik edecek.

CHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç, patlamayla ilgili olarak, “Sakarya Hendek İlçesinde havai fişek fabrikamız patladı. Temennimiz can kaybı olmaması yönünde. Olayı takip ediyoruz. Geçmiş olsun Sakarya…” dedi.

“Patlamalar ana depoya ulaşırsa olayın seyri değişir”

Halk TV’de Şule Aydın ile Haber Masası’na bağlanarak son durumu değerlendiren DHA Sakarya muhabiri Güven Hasbaş, “Her ürün için ayrı bir üretim atölyesi var. Bu şu aşamada şanslı sayabileceğimiz bir durum. Havai fişekler bir noktada, jelatin üretimleri vs. ayrı bir noktada üretiliyor. Tüm tesisler ayrı ayrı tek katlı yapılar halinde. Diğer yapılara sıçramaması adına tedbirler alınıyor. Patlamalar ve yangın ana depoya ulaşırsa o zaman olayın seyri daha farklı bir noktaya ulaşacaktır.” İfadelerini kullandı.

Soylu, Koca ve Selçuk patlama bölgesine gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Koca, Aile, Çalışma ve Soyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gidiyor.

Sakarya Valisi’nden açıklama

Sakarya Valisi Kaldırım, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var” ifadelerini kullandı.

Vali Kaldırım, patlamada 10 kişinin yaralandığını duyurdu. Vali Kaldırım, “10 yaralı hastanede, şu anda tedavi altındalar, durumlarına ilişkin bilgilendirme yapacağız” dedi.

Daha sonra yaralı sayısı 56’ya yükseldi. Yaralılardan durumu ağır olanların bulunduğu bildirildi.

“Bütün ekiplerden yardım istiyoruz”

Sakarya Belediye Başkanı da, “Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hala patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli’den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz.” dedi.