Putin ve Esat’tan Türkiye ve ABD’ye eleştiri

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı Moskova’da ağırladı. Bu, Esat’ın 2015 yılından bu yana ilk Moskova ziyareti oldu. Toplantıda iki lider, Suriye’de Türk ordusunun ve ABD askerlerinin BM kararı olmaksızın bulunmasını eleştirdi.

Esat, en güçlü müttefiki Rusya’nın lideri Putin’le 2018 yılında Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde biraraya gelmişti. 2015 yılından bu yana Rusya’nın verdiği destek, Beşar Esat’ın Suriye’de ayakta kalmasını sağlayan ana etkenlerden biri. Esat’a iktidarda kalması için destek veren bir diğer ülke de İran.

Kremlin’den Putin-Esat görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, Putin’in Esat’a, BM kararı olmaksızın Suriye’de bulunan yabancı güçlerin ülkede bütünlüğün sağlanmasını önlediğini söylediği belirtilirken Rusya lideri, Esat’ı, Suriye’de Mayıs ayında yapılan seçimleri kazanması nedeniyle de tebrik etti.

Putin ayrıca Esat’a “Teröristler çok ciddi yenilgiler aldılar ve sizin liderliğinizdeki hükümet ülke topraklarının yüzde 90’ını kontrol ediyor” dedi.

Görüşmeye ilişkin açıklamada Esat’ın da Putin’e “insani yardımları ve ülkede terörün yayılmasının önlenmesine ilişkin verdikleri destek için teşekkür ettiği” belirtildi. Esat, Suriye ordusu ve Rusya güçlerinin elde ettiği bölgeleri “özgürleşmiş bölgeler” olarak ifade etti.

Öte yandan Beşar Esat, bazı ülkelerin Suriye’ye uyguladıkları ambargoları da eleştirdi ve bunların insanlığa aykırı ve kanunsuz olduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler, son olarak geçtiğimiz yıl aldığı bir kararla, Esat rejimine yönelik yaptırımları sıkılaştırmıştı.

Suriye resmi haber ajansı SANA da görüşmeye ilişkin haberinde, “Putin ve Esat’ın, Suriye’de terörizmle mücadele ve Suriye topraklarının özgürleştirilmesi konusunda işbirliği konularını görüştüklerini” belirtti.