Özgür Demirtaş’ın 2024 Ekonomi Tahminleri: Zorluklar ve fırsatlar

Ekonomist Özgür Demirtaş’ın 2024 yılı için yaptığı ekonomi tahminlerini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin önümüzdeki yıl karşılaşacağı zorlukları ve fırsatları tek tek anlattı.

Demirtaş’a göre, 2024 yılı ekonomik olarak çok zorlu bir yıl olacak. İşsizliğin artacağını, zombi şirketlerin batacağını, kredi bulmanın zorlaşacağını ve ucuz paraya alışanların ağlayacağını söyleyen Demirtaş, bu durumun ancak yapısal reformlar yapılırsa ve doğru para politikasına devam edilirse değişebileceğini belirtti.

Demirtaş, yapısal reformların yapılması halinde yılın ikinci yarısında ekonomide hafif bir kıpırdanma başlayacağını ve 2025 yılının daha iyi olacağını öngördü. Ancak reformların yapılmaması veya yarıda kesilmesi halinde acının devam edeceği uyarısında bulundu.

Demirtaş, Türkiye’ye inandığını ve bu sefer doğrusunu yapabileceğimizi ifade etti. Demirtaş’ın bu iyimserliği umarım haklı çıkar ve Türkiye ekonomisi daha iyi bir noktaya gelir.

Özgür Demirtaş’ın paylaşımı şöyleye:
tek tek anlattı! İşte 2024 ekonomisindeki felaket senaryoları
Ekonomist Özgür Demirtaş, 2024 ile 2025 yılları için Türkiye’deki ekonomi öngörülerini paylaştı. Bu yıl doğru politikalar uygulanmadığı takdirde kötü sonuçların olacağını söyleyen Demirtaş, tam tersi durumda ise 2025’in “ümitvar” olduğunu söyledi.
Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından 2024 için “Zorlu bir yıl” olacak değerlendirmesinde bulundu.

İşsizliğin artacağına, zombi şirketlerin batacağına, kredi bulmanın zorlaşacağına dikkat çeken Prof. Dr. Demirtaş, yapısal reformlar yapılır ve doğru para politikasına devam edilirse, 2025 yılı için ümitvar olduğunu aktardı.

Özgür Demirtaş yapısal reformların yapılmaması halinde ise “acı reçete”nin devam edeceğini ifade etti.

Prof Dr. Özgür Demirtaş’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Ekonomik olarak ülkece çok zorlu bir yıla giriyoruz. Ama iyi haberim de var. Sonuna kadar okuyun.

İşsizlik artacak. Bazı insanlar işlerini kaybedecek.

Zombi şirketler batacak.

Kredi daha da zor bulunacak.

Ucuz paraya alışanlar ağlayacak.

Ama eğer benim yıllardır söylediğim yapısal reformlar yapılır ve doğru para politikasına devam edilirse yılın ikinci yarısı hafif kıpırdanma başlayacak ve 2025 yılı daha iyi olacak.

Yok eğer yapısal reformlar yapılmaz veya yarıda kesilirse ACI devam edecek.

Hadi yapabiliriz. Ben Türkiye’ye inanıyorum. Lütfen bu sefer bari doğrusunu yapalım.”