İzlanda’nın Reykjanes Yarımadası’nda yanardağ patlaması

İzlanda’nın güneybatısında yer alan Reykjanes Yarımadası’nda, yaklaşık 800 yıl sonra ilk kez yanardağ patladı. Patlama, Grindavik kasabasının 10 kilometre güneyinde, Fagradalsfjall Dağı’nın eteklerinde gerçekleşti.

İzlanda Meteoroloji Ofisinin (IMO) verdiği bilgiye göre, patlama 19 Mart 2021 tarihinde yerel saatle 21:40’ta başladı ve yaklaşık 500 metre uzunluğunda bir çatlaktan lav püskürdü. Patlama, küçük ölçekli olarak nitelendirildi ve havadan görüntülendi. Patlamanın halka veya altyapıya herhangi bir zarar vermesi beklenmiyor. Ancak bölgede yüksek seviyede kükürt dioksit gazı ölçüldüğü için hava kalitesinin izlenmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

Reykjanes Yarımadası, İzlanda’nın en aktif volkanik bölgelerinden biridir. Bölgede son aylarda binlerce deprem kaydedilmişti. Bu depremler, yeraltındaki magmanın hareket etmesinden kaynaklanıyordu. Bilim insanları, bölgedeki volkanik aktivitenin arttığını ve bir patlamanın olası olduğunu belirtmişlerdi. Patlama, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta meydana geldi. Patlamayı görmek isteyen çok sayıda kişi, bölgeye akın etti. Ancak yetkililer, patlama bölgesine yaklaşmamaları konusunda uyardı.

İzlanda, dünyanın en volkanik ülkelerinden biridir. Ülkede yaklaşık 130 aktif yanardağ bulunmaktadır. Son büyük yanardağ patlaması, 2010 yılında Eyjafjallajökull Yanardağı’nda meydana gelmişti. Bu patlama, Avrupa’da hava trafiğini felç etmiş ve milyonlarca yolcuyu etkilemişti.