Orban: Ukrayna mali açıdan “var olmayan bir ülke”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya sonsuza kadar fon sağlamayacağı uyarısında bulundu.

Orban, bugün bir radyo kanalına verdiği mülakatta, “Ukrayna malî açıdan var olmayan bir ülke konumunda” dedi.

Macaristan lideri, “Ekonomik göstergelerdeki düşüş çok büyük ve savaş nedeniyle bu tamamen anlaşılabilir bir durum. Açıkçası, Ukrayna kendi kendini finanse edemiyor” diye ekledi.

Başbakan Orban, AB’nin halihazırda Ukrayna’da maaşları, emekli maaşlarını ve sağlık hizmetlerini ödediğini ve “Avrupa ekonomisinden alınan büyük tutarları” tahsis ettiğini belirtti. Başbakan bu desteğin “sonsuza kadar devam edemeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Macaristan Başbakanına göre, asıl soru Batı’nın Ukrayna’yı ayakta tutmaya devam etmek isteyip istemediğidir ve “Amerika ve Avrupa bu soruya ‘hayır’ yanıtını verdiği anda savaş sona erecektir” dedi.

Orban, Budapeşte’nin ortak AB mekanizmaları aracılığıyla Kiev hükümetini finanse ettiğini, ancak buna rağmen Ukrayna’nın Transkarpatya bölgesindeki Macar azınlık için durumun kötüleşmeye devam ettiğini söyledi.

Orban, daha önce de Ukrayna’nın ülkenin batı bölgesindeki etnik Macarlara kötü muamele ettiğinden şikâyet etmişti. Başbakan, şubat ayında yaptığı konuşmada, Transkarpatya yerleşim yerlerinde Macar sembollerinin indirildiğini, Macarca eğitim veren okulların müdürlerinin görevden alındığını ve “birçok etnik Macarın cephede öldüğünü” söylemişti.

AB, üye devletler ve finans kuruluşları, bir yıldan uzun bir süre önce Rusya ile Ukrayna arasında çatışmaların başlamasından bu yana Ukrayna’ya 12 milyar avro tutarında silah ve 30 milyar avro da makro-finansal yardım olmak üzere 50 milyar avrodan fazla askerî ve malî destek sağladı.

Macaristan Kiev’e insani yardım sağlamış, ancak pek çok AB üyesinin aksine Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin hükümetine silah göndermeyi reddetmişti.

Budapeşte, sürekli olarak çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması çağrısında bulunmuş ve Brüksel’in Moskova’ya uyguladığı yaptırımları eleştirerek, yaptırımların amacına ulaşamadığını ve Rusya’dan çok AB’ye zarar verdiğini savunmuştu.