Ölmeden Önce İtiraf: 50 yıldır aranan bombacı Japon’un itirafları

Kyodo ajansının haberine göre, 70 yaşındaki bir adam, ölmeden önce Japonya’da 1970’lerde gerçekleşen bombalı eylemlere karışan bir grup üyesi olduğunu polise itiraf etti. İsmi “Kirişima Satoşi” olarak kaydedilen şüpheli, mide kanseri nedeniyle hastanede tedavi görmekteydi ve gerçek adıyla ölmek istedi.

Polis, geçen hafta bir ihbar üzerine bu şüpheliyi Tokyo’daki bir hastanede sorguladı. Şahıs, “Doğu Asya Japonya Karşıtı Silahlı Cephe” adlı radikal bir gruba üye olduğunu itiraf etti. Ancak, sorgudan sadece 4 gün sonra yaşamını yitirdi. Polis, şüphelinin Kirişima Satoşi olduğuna inandığını söyledi.

Polis, şüpheliye ait olduğu düşünülen bir eve Kanagawa eyaletindeki Fujisawa bölgesinde baskın düzenledi. Şüphelinin yakınları üzerinde yapılan DNA testi, taraflar arasında “akrabalık açısından tutarsızlık bulunmadığını” ortaya koydu.

Japon basınına göre, Kirişima Satoşi’nin geçmişi ve bağlı olduğu radikal grup olan “Doğu Asya Japonya Karşıtı Silahlı Cephe” hakkında detaylar ortaya çıktı. 1954’te doğan Kirişima, 1970’lerde büyük Japon şirketlerine yönelik bombalı saldırıları gerçekleştiren bu gruba üniversite öğrencisiyken katıldı. Grup, 1975’te Mitsubishi Heavy Industries binasına düzenlenen saldırıdan sorumlu tutulmuştu.

Kirişima’nın, EAAJAF’ye ait bazı bombalı eylemlere karıştığı ve Nisan 1975’te Tokyo’nun Ginza bölgesindeki bir binaya el yapımı saatli bomba yerleştirmekle suçlandığı belirtildi.

Japonya genelinde “aranıyor” ilanıyla aranan Kirişima’nın 40 yılı aşkın süredir “Uçida Hiroşi” adıyla çalıştığı bir inşaat firmasında çalıştığı da belirlendi. Devlet televizyonu NHK, Kirişima’nın kaçak yaşarken mobil telefon ve sigorta kartı taşımadığını, maaşını nakit alarak teslim aldığını bildirdi. Polis, Kirişima’nın EAAJAF grubunun liderlerinden biri olmadığını ancak hala yakalanamayan üyelerinden biri olabileceğinden şüpheleniyor.

 

  • NHY/ AA