Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’ndan seslendi: Maksut Tepeli nerede?

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda 984’üncü kez bir araya gelerek gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle eylem düzenledi. Bu hafta, 2 Şubat 1984’te Ataşehir Küçükbakkalköy semtinde polisler tarafından vurulan ve gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan öğretmen Maksut Tepeli’nin akıbetini sordular.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri açıklamada, devletin kişi hak ve özgürlüklerini sağlamakla yükümlü olduğunu belirtti. Ancak, Türkiye’de devlet adına yetki kullananların kendilerinden farklı gördükleri kişileri temel haklara sahip bir ‘yurttaş’ olarak görmeyip onları temel haklarından mahrum bıraktığını ifade etti. Yoleri, Cumartesi Anneleri’nin 984’üncü buluşmasında 40 yıl önce gözaltında kaybedilen Maksut Tepeli’nin akıbetini sormak için bir araya geldiklerini belirtti.

Maksut Tepeli’nin 1980’de tutuklandıktan sonra İstanbul’a taşındığını ve 1984’te polis tarafından vurularak gözaltına alındığını anlatan Yoleri, Tepeli’nin yoğun kan kaybı yaşamasına rağmen hastane yerine Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürüldüğüne dikkat çekti. Yoleri, “Aynı dönemde gözaltında tutulan üç tanığın beyanlarına göre; Tepeli 5 Şubat 1984 tarihinde Gayrettepe Siyasi Şube’de gördüğü ağır işkence sonucu koma halinde hastaneye kaldırıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. Resmi kurumlar tarafından gözaltına alındığı inkâr edilen Maksut’un izini süren ailesi ve avukatları, olaydan 22 yıl sonra onun 6 Şubat 1984 tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde öldüğüne dair belgelere ulaştı. Üç yıllık ısrarlı girişimler sonucunda da resmi makamlar, Maksut Tepeli’nin Helvacıdede Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiğini kabul etti. Ancak defin yeri bilgisi açıklanmadığı için Maksut Tepeli’nin mezar yeri hala bulunamadı” dedi.

Maksut Tepeli’nin gözaltında kaybedilmesinin ardından yapılan tüm girişimlere rağmen olayla ilgili bugüne dek etkin bir soruşturma yürütülmediğini ifade eden Yoleri, ailenin 2015 yılında AİHM’ye başvurması üzerine AYM’nin 2017 yılında başvurunun zaman bakımından kabul edilemez olduğuna karar verdiğini belirtti. İHD İstanbul Şube Başkanı, iç hukuktan sonuç alamayan ailenin AİHM’e başvurduğunu ve zamanaşımı kurallarını devreye sokarak adaletin engellenmeye çalışıldığını vurguladı.

Ardından söz alan Maksut Tepeli’nin eşi Şehriban Tepeli, eşinin göremediği kızının büyüdüğünü, torunları olduğunu ancak Maksut’un bunları göremediğini ifade etti. 34 yıl sonra mezar yerini öğrenebildiklerini, ancak kendilerine mezar yeri gösterilmediğini belirten Şehriban Tepeli, “Bize mezar yerini göstermeyenler, bizi bu sonsuz mezarsızlık ızdırabıyla baş başa bıraktılar” dedi ve eşinin akıbetini aramaktan ve adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Galatasaray Meydanı’na karanfiller bırakıldı.