Okula Başlama Maliyeti Ortalama Yüzde 126 Oranında Yükseldi

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, okula başlama maliyeti de gündeme geldi. Eğitim-İş Sendikası’nın yaptığı araştırmaya göre, bu yıl okula başlama maliyeti ortalama yüzde 126 oranında yükseldi.

Araştırmaya göre, okul öncesi eğitimde okula başlama maliyeti 7 bin 626 TL’den 17 bin 234 TL’ye, ilkokulda 12 bin 500 TL’den 28 bin 295 TL’ye, ortaokulda 13 bin 304 TL’den 30 bin 6 TL’ye, lisede ise 13 bin 717 TL’den 31 bin TL’ye yükseldi.

Maliyetlerdeki artış, kırtasiye, kıyafet, ayakkabı, okul çantası, beslenme çantası, beslenme, ulaşım, kıyafet ve ayakkabı gibi kalemlerde yaşandı.

Kırtasiye malzemelerinde yüzde 100’ü aşan artışlar yaşandı. Örneğin, bir paket kurşun kalem geçtiğimiz yıl 3 TL iken bu yıl 6 TL’ye, bir paket renkli kalem 5 TL iken bu yıl 10 TL’ye, bir paket silgi 2 TL iken bu yıl 4 TL’ye, bir kalemtıraş 1 TL iken bu yıl 2 TL’ye yükseldi.

Kıyafet ve ayakkabı fiyatlarında da önemli artışlar yaşandı. Örneğin, bir adet okul üniforması geçtiğimiz yıl 150 TL iken bu yıl 300 TL’ye, bir çift ayakkabı 100 TL iken bu yıl 200 TL’ye yükseldi.

Ulaşım masrafları ise şehirden şehire farklılık gösteriyor. İstanbul’da bir öğrencinin aylık ulaşım masrafı 500 TL civarındayken, Ankara’da 400 TL civarında, İzmir’de 350 TL civarında.

Eğitim-İş Sendikası Genel Sekreteri Veli Demir, okula başlama maliyetlerinin fahiş bir şekilde arttığını belirterek, “Eğitim sistemi, nitelikli eğitimden uzaklaşıyor, pahalı bir tüketim malına dönüşüyor. Eğitimi herkes için ulaşılabilir kılmak için gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

Eğitime Erişim Hakkı Platformu Sözcüsü Ebru Güner de, okula başlama maliyetlerinin artmasının eğitimde fırsat eşitliğini zedelediğini belirterek, “Devletin, eğitime ayıracağı bütçeyi artırması ve okula başlama maliyetlerini düşürmesi gerekiyor” dedi.

NHY

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku