Öğretmen sendikası uyardı: Öğrenciler arasında uyuz hızla yayılıyor

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası, deprem kenti Hatay’daki bazı okullarda uyuz tespit edildiğini açıkladı. Başkan Deniz Ezer, tedbir çağrısı yaptı.

Öğretmen sendikası uyardı: Öğrenciler arasında hızla yayılıyor
Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre; Antakya ilçesine bağlı Ovakent’te Yıldırım Beyazit Ortaokulu ve Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesi’nde bazı öğrencilere uyuz tespit edildi. Sendika yönetim kurulu başkanı Deniz Ezer, yetkililere seslenerek tedbir istedi.

“SALGIN DEVAM EDECEK”

Ezer yazılı açıklamasında şunları söyledi;

“Hatay Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine sesleniyoruz. Bölgede okulların hijyen ihtiyacı vardır. Barınma koşulları, temiz suya erişimin olmaması, hijyen ve tuvalet imkanlarının halen yetersiz olması nedeniyle üst solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, uyuz ve uriner sistem enfeksiyonları sık olarak görülmektedir.

Birçok okulda uyuz ve uyuza benzer bulaşıcı hastalık vakası görülmektedir. Daha önceden sendikamıza bu konuda birçok yerden bilgi gelmiş bu vakaların münferit olabileceğini düşünerek isim vermeden basın açıklaması yoluyla kamuoyu ile paylaşmıştık.

Fakat bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakent’te velilerin sendikamıza ulaşmaları sonucu Ovakent’te gitmiş ve durum tespiti yaptık. Bu süreçte de okullardan gelen bilgileri araştırınca ciddi bir sağlık sorununun yaşandığını tespit ettik.

Antakya ilçesine bağlı Ovakent’te bulunan Yıldırım Beyazit Ortaokulunda ve Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesi’nde uyuz vakası görülmüştür. Bu bulaşıcı hastalığın uyuz olduğu doktorlar tarafından tarafımıza teyit edilmiştir. Birçok veli ve öğrenci kaygılanmaktadır.

Gerek Ovakent’teki halkın gösterdiği gerekse okullarda görülen uyuz vakasına derhal müdahale edilmelidir. Çünkü hepimizin bildiği gibi Konteyner kentten okullara doğru veya okullardan konteyner kentlere, servis araçlarına ve toplu yaşam alanlarına doğru bir salgının yayılması kaçınılmazdır.”

UYUZ NEDİR?

Uyuz, insan derisinde yaşayan bir parazit olan Sarcoptes scabiei’nin neden olduğu bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uyuz paraziti, derinin üst katmanına girer ve burada yumurtlarını bırakır. Bu da kaşıntılı bir döküntüye yol açar. Uyuz genellikle cinsel temas veya yakın vücut teması yoluyla bulaşır. Uyuz belirtileri arasında şiddetli kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma ve kabarcıklar sayılabilir. Uyuz tedavisi için reçeteli ilaçlar kullanılır.

UYUZ NASIL ÖNLENİR?

Uyuz önlemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Uyuzlu bir kişiyle cinsel veya yakın vücut temasından kaçının.
  • Uyuzlu bir kişinin kullandığı giysi, havlu, çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyaları kullanmayın veya paylaşmayın.
  • Uyuzlu bir kişinin kullandığı eşyaları sıcak suyla yıkayın ve yüksek ısıda kurutun.
  • Uyuzlu bir kişinin kullandığı eşyaları yıkayamıyorsanız, en az 72 saat boyunca hava almayan bir poşette saklayın. Bu süre zarfında uyuz paraziti ölecektir.
  • Uyuzlu bir kişiyle aynı evde yaşıyorsanız, tüm aile bireylerinin tedavi olması gerekir. Tedavi olmayanlar uyuz bulaştırabilir veya tekrar bulaşabilir.
  • Uyuz belirtileri gösteriyorsanız, doktora başvurun ve reçeteli ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın. Tedavi süresince cinsel veya yakın vücut temasından kaçının.
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku