Kobani Davası Kararları Diyarbakır’da Protesto Edildi

Lavc59.13.101

Kobani Davası’nda HDP’li siyasetçilere verilen cezalar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından Diyarbakır’da düzenlenen bir eylemle protesto edildi. Diyarbakır, İstanbul ve Adana’da gerçekleştirilen “Halk buluşmaları” kapsamında, Diyarbakır’daki Dağkapı Meydanı’nda yapılan protestoya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, DEM Parti milletvekilleri ve birçok kişi katıldı.

Eylemde konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Türk ve Kürt halklarının dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Baş, iktidarın bölme ve parçalama politikalarıyla halkları birbirine düşman ederek kendi iktidarını sağlamlaştırmaya çalıştığını belirtti. Ancak, Türkiye’nin onurlu insanlarının kaderlerini Kürt halkının kaderiyle birleştirdiğini ifade eden Baş, “Kürt halkı bu zor süreci direnişi büyüterek geride bırakıyor. Hiç kimse Diyarbakır’da Van’da insanların özgür olmadığı bir yerde özgür olamaz” dedi. Ayrıca, Baş, Kürt halkının sesini her yere yaymanın önemine değinerek barış, özgürlük ve kardeşlik çağrısı yaptı.

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ise Kobani Davası’nı bir kumpas olarak nitelendirdi. Uçar, Türkiye’de değişmeyen bir devlet aklını protesto ettiklerini ve iktidarın Kürt halkının sesinden korktuğunu söyledi. Uçar, “Kürt halkı, kendisini ezen ve hakikatleri yok sayan bütün iktidarları korkutmaktan vazgeçmedi. Kobani Davası, demokrasiye kurulan bir kumpastır” diyerek, Kürt halkının özgürlüğüne yönelik baskıların demokratik ulusa ve ortak yaşam iradesine kurulan bir kumpas olduğunu belirtti.

NHY / ANKA