Türkiye’deki 15 Baro Ortak Açıklama Yaptı: Kobani Davası Kararı Siyasi Hesaplaşmanın Bir Göstergesi

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde faaliyet gösteren 15 baro, Kobani Davası’nda verilen cezalara ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’deki yargının siyasi hesaplaşmanın tarafı haline geldiği ve siyaset ile sivil toplum alanını daraltan politik temelli yargılamaların çoğulculuğu ve farklı düşünceleri sindirerek toplumsal barışı tehdit ettiği vurgulandı.

Kobani Davası olarak bilinen dava kapsamında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde HDP önceki dönem eş başkanları, MYK üyeleri ve milletvekillerinin yargılandığı belirtildi. Açıklamada, bu davada bugün açıklanan kararla siyasetçilere ağır hapis cezaları verildiği ifade edildi. Krizlerin temel sebebinin demokratik değerlerden ve hukuktan uzaklaşma olduğu belirtilen açıklamada, bu politik temelli yargılamaların çoğulculuğu ve farklı fikirleri bastırdığı, toplumsal barışı riske attığı vurgulandı.

Çözümün daha fazla otoriterleşme değil, demokrasiye ve hukuka dönüş olduğu belirtilen açıklamada, siyasi iktidarın tehdit olarak kabul ettiği kişi ve görüşlerin peşinen suçlu kabul edildiği, davaların siyasi propaganda malzemesi olarak kullanıldığına dikkat çekildi. Ayrıca, adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi ve delillerin gerçekliği gibi temel haklardan bahsedilemeyeceği ifade edildi.

Açıklamada, Kobani Davası’nın yargı süreci ve alınan karar ile toplumun muhalif kesimlerinin, seçilmişlerinin yargı aracılığıyla cezalandırıldığı belirtildi. Barolar, bu tür bağımlı yargı uygulamalarıyla Kürt siyasetinin temel haklarının ihlal edildiğini ve kolektif bir cezalandırma sistemiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı. Temel hakların ihlal edilen siyasetçilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.