Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 100’üncü Gününde

Emine Şenyaşar’ın Adalet Bakanlığı önündeki nöbeti 100’üncü gününe girerken, Şenyaşar’ı ziyaret eden Milletvekili Mithat Sancar, “Bu çığlığa kulak verelim ve hep birlikte bu gidişatı durduralım” çağrısı yaptı.

Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP eski milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile Adalet Nöbeti’ne devam etti.

Riha’daki nöbetini Ankara’ya taşıyan Şenyaşar’ın Adalet Bakanlığı önündeki eylemi 100’üncü gününe girdi. Şenyaşar’ı İstanbul’dan gelen Barış Anneleri ve DEM Parti Riha Milletvekili Mithat Sancar ve Îdir Milletvekili Yılmaz Hun, DEM Parti Ankara İl Örgütü ve Sosyalist Demokrasi Kolektifi (SOLDER) ziyaret etti.

‘VİZDANI OLAN ANNENİN SESİNE KULAK VERİR’

Ziyarette konuşan Barış Annesi Fince Akman, “Emine anne kaç yıldır sokaklarda nöbet tutuyor. Sizin nasıl bir vicdanınız var? Vicdanı olan annenin sesine kulak verir. Katliamda üç kişi katledildi, oğlunu zindana attınız. Bu anne oğlunun bırakılmasını istiyor. Hak, hukuk, adalet istiyor. Anneyi haberlerde gördüğümüzde evlerimizde ağlıyoruz, yüreğimiz parçalanıyor. Bu yüzden Barış Anneleri olarak buraya geldik, adalet istiyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi biz de üç yıldır, İstanbul’da Adalet Nöbeti tutuyoruz. Gözlerinizi, kulaklarınızı kapatıyorsunuz, yüreğiniz taş bağlamış, çocuklarımızı haksız şekilde sebepsiz tutukladınız. Çocuklarımızdan haber alamıyoruz. Biz sadece adalet istiyoruz, çocuklarımızı istiyoruz. Bizler artık eski Kürtler değiliz, kanımızın son damlasına kadar çocuklarımızın arkasında olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘MUTLAKA ADALET GELECEKTİR’

Milletvekili Mithat Sancar da, Şenyaşar’ın mücadelesinin adalet mücadelesi olduğunu vurgulayarak , “Biricik annemiz Emine anne, buradaki duruşuyla ülkeye çok önemli mesajlar veriyor. 6 yıldır büyük bir haksızlığa, apaçık bir zulme karşı adalet arıyor. Çocukları, eşi katledildi. Bu adaletsizliğe karşı sesini yükseltmek için kararlı ve onurlu bir mücadele yürütüyor. Bugün Adalet Bakanlığı önünde 100’üncü gün nöbetini tutuyor. Sadece kendisi için değil herkes için adalet istiyor. Barış olsun diye adalet istiyor. Yaraları iyileştirmeden barışı sağlayamazsınız. Yaraları iyileştirmenin yolu da yine adalettir. Bütün acı çeken anneleri bir araya gelmeye bir kez daha çağırıyoruz. Bu çığlığa kulak verelim ve hep birlikte bu gidişatı durduralım. Bu ses mutlaka sonuca ulaşacak, mutlaka adalet gelecektir” dedi.

Öte yandan, 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrası oğlu tutuklanan Sevinç Çakır da Şenyaşar’dan etkilenerek Adalet Bakanlığı önünde başlattığı oturma eylemini 23’üncü gününde sürdürdü.